Koloseum

Rzym w pigułce

Kraj
Włochy
Podział administracyjny
Lacjum
Liczba ludności
2777979
Powierzchnia
1285,306 km2
Nr. kierunkowy
+39-06
Współrzędne
N:41.883333
E:12.483333
Herb
Herb Rzymu

Koloseum - opis atrakcji

Koloseum to budowla, która do dnia dzisiejszego wzbudza w nas podziw, szacunek dla umiejętności ówczesnych architektów i robotników, ale i niemałe kontrowersje, z uwagi na jego przeznaczenie.

Oficjalna nazwa to Amfiteatr Flawiuszy, gdyż została ona wzniesiona z rozkazu cesarzy z dynastii Flawiuszy. Budowa Koloseum trwała od 70 do 80 r. n.e. Koloseum ma eliptyczny kształt, a jego długość i szerokość to odpowiednio 188 m i 156 m, długość obwodu to aż 524 m. Budowla jest wysoka na 48,5 m. Zachwyca jej konstrukcja, system komunikacyjny a także widownia. Najprawdopodobniej mogło tutaj znaleźć się jednocześnie pomiędzy 45 a 50 tysiącami osób chcących podziwiać igrzyska organizowane przez cesarzy. Jednak niektóre źródła starożytne podają, że mogło zmieścić się tu jednorazowo aż 87 tysięcy osób.

Każda z kondygnacji powstała w innym porządku – najniższa w toskańskim, kolejne w jońskim i korynckim. Pierwsze trzy kondygnacje mają układ arkadowy, a najwyższa, czwarta posiada jedynie małe okna. Wewnątrz znajdowała się jeszcze jedna, piąta kondygnacja, która mieściła w sobie klatki ze zwierzętami, pomieszczenia dla gladiatorów i szereg korytarzy. Do Koloseum można było dawniej wejść jednym z osiemdziesięciu wejść. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie oznaczenia wejść od XXIII do LIV. Co bardzo ciekawe, w razie potrzeby osoby znajdujące się w środku mogły opuścić Koloseum w 6 minut (widzowie średnich i najniższych rzędów). Kolejną rzeczą wartą uwagi jest fakt, że w razie deszczowej lub niezwykle słonecznej pogody Koloseum przykrywane było specjalną osłoną.

Na terenie Koloseum miały odbywać się między innymi neumachie, czyli widowiskowe polowania na zwierzęta, wyścigi rydwanów, a nawet stylizowane bitwy morskie. Jednakże najwięcej osób kojarzy to miejsce z walkami gladiatorów i męczeńską śmiercią pierwszych chrześcijan, którzy wówczas byli prześladowani w Rzymie. Dlatego właśnie w środku budowli znajduje się krzyż, a od XVIII w. uznawane jest ono za miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan.

Amfiteatr Flawiuszów uległ poważnym zniszczeniom w czasie trzęsienia ziemi, jakie miało miejsce w 445 r. zaś niecałe sto lat później odbyły się tu ostatnie igrzyska. Później Koloseum pełniło rolę cmentarza z niewielkim kościołem, a po przejęciu przez rodzinę Frangipani fortyfikacji obronnej. W 1349 r. po kolejnym dużym trzęsieniu ziemi zawaliła się prawie cała południowa ściana budowli. Od momentu, kiedy Koloseum uznane zostało za miejsce męczeństwa chrześcijan, rok rocznie, w Wielki Piątek odbywa się tu droga krzyżowa, której przewodzi papież.

Dzisiejsza nazwa, czyli właśnie Koloseum została nadana w średniowieczu i związana jest z pomnikiem Nerona, który znajdował się w pobliżu. Na tym pomniku cesarz został przedstawiony w roli Heliosa.

Obecnie Koloseum znajduje się na liście siedmiu nowych cudów świata obok Taj Mahal, Wielkiego Muru Chińskiego czy Petry.

Zgłoś błąd

Koloseum - galeria zdjęć

Koloseum na mapie

Koloseum cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Koloseum

Więcej informacji