<
Galeria

Kopalnia soli Bochnia

Kopalnia soli Bochnia

40 km na wschód od Krakowa w najstarszym mieście Małopolski – Bochni, znajduje się Kopalnia Soli Bochnia, najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce. Początek jej działalności datuje się na rok 1248. Niezwykła sceneria i unikatowość bocheńskiej kopalni soli w skali świata zostały docenione przez ekspertów z Komisji Światowego Dziedzictwa UNESCO – 23 czerwca 2013 roku zapadła decyzja o dopisaniu bocheńskiej żupy do tej prestiżowej listy. Kopalnia Soli Bochnia to również Pomnik Historii.

Od przeszło 20 lat w bocheńska kopalnia zajmuje się prowadzeniem działalności turystycznej w zabytkowych wyrobiskach.

Dla turystów udostępnione są trzy trasy turystyczne o różnym stopniu trudności: trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną, prezentująca w unikalny sposób historię, ale również zjawiska przyrodnicze mające wpływ na kopalnię oraz trud pracy górników. Trasa przyrodnicza prezentująca niezwykłe zjawisko przyrodnicze: fluorescencyjne hality, zwane potocznie „świecącymi kryształami soli”, oraz najtrudniejsza trasa, wiodąca najstarszymi wyrobiskami kopalni: trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry”. W roku 2017 udostępniono turystom dwie trasy o charakterze religijnym: „Droga Krzyżowa” i „Śladami kaplic bocheńskich górników” prezentująca sześć najlepiej zachowanych kaplic w bocheńskiej kopalni.

Bocheńska kopalnia to wymarzone miejsce na wyjazd z rodziną czy wycieczkę szkolną. To także pomysł na spędzenie czasu dla wszystkich poszukujących wyjątkowych wrażeń i przygód bez względu na pogodę.

Dla zorganizowanych grup szkolnych, kopalnia przygotowała ofertę programów edukacyjnych, dostosowanych do różnych grup wiekowych uczniów od przedszkola do szkoły średniej.

Unikalnymi atrakcjami są: winda górnicza którą zjeżdża się do i wyjeżdża z kopalni, podziemna kolejka górnicza przewożąca turystów na trasie turystycznej, 140 m zjeżdżalnia łącząca dwa poziomy kopalni, oraz podziemna przeprawa łodzią, 230 m pod ziemią. Znajdująca się w bocheńskiej kopalni komora Ważyn to największa komora udostępniona turystom, położona 250 m pod ziemią, w której znajduje się boisko sportowe, restauracja, mini plac zabaw dla najmłodszych.
Kopalnia oferuje pobyty nocne dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych (w wybranych terminach). Nocleg w wyjątkowej solnej scenerii i leczniczym mikroklimacie odkrywa przed uczestnikami zupełnie nowe znaczenie słów „zdrowy sen”.

Wybierając się do kopalni pamiętaj o wygodnym, pełnym obuwiu i wierzchnim okryciu (przez cały rok). Nie zapominaj o długich spodniach, które są niezbędne do skorzystania ze 140 metrowej zjeżdżalni. Przebywając pod ziemią jesteśmy pod opieką wykwalifikowanego przewodnika, który nie tylko barwnie opowie o historii i atrakcjach miejsca, ale również będzie chętnie służyć pomocą.

Kopalnia soli Bochnia - napisz recenzję na temat tej atrakcji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kopalnia soli Bochnia

Kraj:
Polska
Region:
Lokalizacja i dojazd:
ul.Solna 2
32-700 
Współrzędne:
N: 49.970452
E: 20.431960 
Dane kontaktowe:
tel. 14 615 36 00
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!