Morze Archipelagowe

Morze Archipelagowe
Autor: Chino, Licencja: CC-BY-SA

Morze Archipelagowe to akwen morski znajdujący się między wybrzeżem Finlandii, dokładnie między Zatoką Botnicką i Zatoką Fińską a Wyspami Alandzkimi. Morze to jest częścią Morza Bałtyckiego. Według niektórych badaczy jego nazwa wiąże się z występowaniem wielu wysp, które są małe i mocno skupione, przez co tworzą archipelag, który zaliczany jest do największego na świecie. Całkowita powierzchnia tego archipelagu wynosi 8300 kilometrów kwadratowych, z czego 6300 kilometrów kwadratowych stanowi obszar wodny, ląd natomiast 2000 km2. Morze Archipelagowe jest stosunkowo płytkie, jego średnia głębokość wynosi 23 metry, dlatego też większe statki nie mogą podróżować wodami tego akwenu.
Całe Morze Archipelagowe wraz z wyspami znajdującymi się na jego powierzchni tworzy trójkątny obszar, którego 3 wierzchołkami są miasta Mariehamn, Uusikaupunki i Hanko. Wyspy na Morzu Archipelagowym są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości, liczby populacji, czy nawet kształtu i ukształtowania całego terenu. Badacze i geografowie w najnowszych badaniach wykazali stosunek wysp mniejszych do większych. Ustalono, że wysp o większej powierzchni jest jedynie 257, przy czym liczba wysp mniejszych wynosi aż 17 tysięcy! To jeszcze nie koniec wyliczeń. Gdyby brać pod uwagę wysepki bardzo małe, które nie mają żadnego znaczenia przyrodniczego, ekonomicznego czy gospodarczego liczba wysp Morza Archipelagowego wzrosła by do 50 tysięcy. Dla porównania Indonezja liczy około 17,5 tysiąca wysp, a Filipiny jedynie siedem tysięcy.
Cały obszar Morza Archipelagowego wraz z jego wyspami pod względem prawnym znajduje się pod opieką prowincji Finlandii Zachodniej i prowincji Aland. Granica, która wydziela obszary należące do każdej z prowincji biegnie wzdłuż Skifitet, czyli właściwie na otwartym morzu, nie przecinając żadnej z wysp znajdującej się w archipelagu. Wyspy znajdujące się w pobliżu Szwecji tworzą niejako Euroregion, którego najważniejszymi portami są Turku, znajdujący się na kontynencie i Mariehamn, na Wyspach Alandzkich.
Archipelag jest bardzo zróżnicowany pod względem natury, roślinności i żyjących zwierząt. Wybrzeża bliskie Finlandii mają całkiem inny wygląd i cechują się innym środowiskiem niż inne wyspy znajdujące się na otwartym morzu. Wyspy mniejsze cechuje słabsze zalesienie, jednak okres wegetacyjny roślin czy nasłonecznienie jest stosunkowo porównywalne. Przynależność do Morza Bałtyckiego, którego zasolenie jest niskie, sprawia, że wody morskie są łagodne dla roślin i nie wpływają w dużym stopniu na ich egzystencje.

Miasta nad Morzem Archipelagowym:
Kimitoon
Kustavi
Pargas
Kaarina
Masku
Naantali
Pyharanta
Salo
Sauo
Taivassalo
Turku
Uusikaupunki
Brando
Eckero
Finstrom
Foglo
Getta
Hammarland
Jomala
Kumlinge
Kokar
Lemland
Lumparland
Mariehamn
Saltvik
Sottunga
Sund
Vardo
Hanko
Raseborg

Zobacz też

Jezioro Guatavita

Jezioro Guatavita znajduje się około 50 kilometrów na północ od Bogoty, w związku z...
Jezioro Guatavita

Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii, wśród mieszkańców Czarnego Lądu znane jako Ukerewe, zalewa ogromne połacie Wyżyny Wschodnioafrykańskiej,...
Jezioro Wiktorii

Jezioro Górne

Podróżując po północno-wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych, nie można odmówić sobie wybrania się w rejon...
Jezioro Górne

Rio Grande (Jamajka)

Jedna z największych rzek na Jamajce znajdująca się regionie Portland. Wypływa z Gór Błękitnych....
Rio Grande (Jamajka)

Jezioro Erie

Erie to słodkowodne jezioro, jedno z najmniejszych w amerykańskim kompleksie Pięciu Wielkich Jezior. Przez...
Jezioro Erie