Morze Egejskie

Morze Egejskie
Autor: Sting, Licencja: CC-BY-SA

Morze Egejskie to akwen wodny znajdujący się we wschodniej części Morza Śródziemnego. Położone jest pomiędzy Półwyspem Bałkańskim i Azją Mniejszą, a wyspami takimi jak: Kreta, Karoathos i Rodos. Łączy się z Morzem Czarnym i Morzem Marmara za pomocą cieśniny Dardanela, natomiast dzięki Kanałowi Korynckiemu ma powiązanie z Morzem Jońskim. Linia brzegowa Morza Egejskiego jest bardzo dobrze rozwinięta, w jej skład wchodzi wiele półwyspów i zatok, a całość powierzchni wodnej urozmaicają wyspy, występujące w dużych ilościach i tworzące różne archipelagi, między innymi Cykladów, Dodekanezu czy Sporadów Północnych. Mówiąc o wyspach warto wspomnieć o najbardziej atrakcyjnych, do których można zaliczyć : Eubea, Chios, Lemnos, Samotraka oraz Imroz.
Prawnymi właścicielami obszaru Morza Egejskiego są Grecja i Turcja. Od wielu setek lat między tymi państwami trwa spór, w którym między innymi rozstrzygają prawo własności określonych rejonów morza i przybrzeżnych wysp oraz poszczególnych archipelagów. Dodatkowy problem sporu stanowią występujące w wodach Morza Egejskiego jak i na wyspach surowce, o prawo do których walka trwa już od początku wieku dwudziestego. W tym wypadku Turcja jest nieugięta i nie chce uprawomocnić Grecji do posiadania dodatkowych dziesięciu mil morskich. Spór ten przyniósł już wiele strat, nie tylko materialnych, ale i strat w ludziach, przez co z biegiem czasu, rejony stają się mniej atrakcyjne dla bojaźliwych turystów. Jednakowo obszar ten ciągle przyciąga rzeszę podróżników ceniących sobie idealny klimat i wspaniałe krajobrazy.
Morze Egejskie leży na obszarze płyty tektonicznej egejskiej, jego ogólna powierzchnia całkowita wynosi 196 350 kilometrów kwadratowych, przy czym długość akwenu to 649 kilometrów, a jego szerokość liczy 320 kilometrów. Maksymalna głębokość Morza Egejskiego to 2591, a jego średnie zasolenie wynosi od 33 do 39 promili. Do najważniejszych portów znajdujących się na wybrzeżach morza zaliczamy Pierus, Saloniki, Eleusis i Izmir.
Temperatury zanotowane na brzegach Morza Egejskiego są idealne do letnich wojaży, bądź też zimowych podróży, dla osób lubiących średnie temperatury. W miesiącach letnich temperatura wynosi od 22 do 25 stopni Celsjusza, wtedy to woda jest jedynie o parę stopni zimniejsza niż powietrze, natomiast w okresie zimowym temperatura spada do maksymalnie 11 stopni, chociaż częściej notuje się temperatury w okolicach 16 stopni Celsjusza.

Miasta nad Morzem Egejskim:
Volos
Dimini
Sesklo
Agnia
Pinkates
Kala Nera
Marathos
Velanidia
Chania
Anakazis
Koropi
Afissos
Kalamos
Argalasti
Chorto
Lavkos
Milina
Alatas
Palatio Trikeri
Korfalki
Almiros
Platanos
Amaloapoli
Sourpi
Limnos
Izmir
Chlos
Ateny
Rodos
Kos
Thessaloniki
Kavala

Zobacz też

Zatoka Tuniska

Zatoka Morza Śródziemnego u północno-wschodnich wybrzeży Tunezji. Znajdują się tutaj jedne z najważniejszych miejskich...
Zatoka Tuniska

Jezioro Patos

Jezioro Patos położone jest w Ameryce Południowej w południowo- wschodniej Brazylii, w stanie Rio...
Jezioro Patos

Morze Jawajskie

Morze Jawajskie to wewnętrzne morze Indonezji położone miedzy wyspami Jawa na południu, Borneo na...
Morze Jawajskie

Morze Wattowe

Morze Wattowe to akwen wodny, który pomimo nazwy do morza nie jest zaliczany, obejmuje...
Morze Wattowe

Monserrate

Monserrate to olbrzymich rozmiarów góra wznosząca się w centrum stolicy Kolumbii, Bogocie. Posiada ona...
Monserrate