Galeria

Andora (miasto)

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Andora (miasto)

Stolica Księstwa Andory położona jest na wysokości 1409 m n.p.m., we wschodniej części Pirenejów. Warto dodać, że jest najwyżej położoną stolicą Europy. Leży w dolinie o nazwie Gran Valira niedaleko rzeki Valila del Norte. Graniczy z Francją i Hiszpanią.

W trakcie pobytu obowiązkowym punktem jest zwiedzenie Starego Miasta, które przypomni nam o czasach, kiedy stolica stała się głównym miastem Księstwa Andory. Mowa jest tu o 1278 roku. Charakterystyczne wąskie brukowane uliczki oraz domy z kamienia to wizytówka tego miejsca.

Pamiętajmy, że Andora la Vella leży w maleńkim państwie, które jest sercem Pirenejów. Odnajdziemy tutaj wysokie góry, doliny i rzeki. Będąc w stolicy i myśląc o zwiedzaniu okolicy, jak i całego kraju, warto mieć na uwadze parafię Escaldes. Dlaczego? Otóż to właśnie tutaj zobaczymy najpiękniejsze zakątki w całym Księstwie Andory. Szczególnie godna polecenia jest Dolina Mandriu licząca ponad 4300 ha zieleni; zobaczymy tu rzeki, wąwozy oraz odkryjemy świat fauny i flory.

Andora i Księstwo Andory wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z nartami i śniegiem. Istnieje tutaj 160 stoków, na których wielbiciele sportów zimowych mogą uprawiać swoje ulubione dyscypliny i szaleć na śniegu. Jednak stolica, jej okolica, i cały ten maleńki kraj to nie tylko zima, narciarstwo czy snowboard. Warto wybrać się na wędrówkę jedną z tutejszych tras, np. Trasą Żelaza, która pokaże nam jak wielkie znaczenie dla tego państwa miało hutnictwo żelaza na przełomie XVII i XIX wieku. Pora wiosenna i letnia to znakomity czas np. na wycieczki rowerowe po Sordyny Natura Park, wspinaczkę czy odkrywanie na pieszo miejscowych i urokliwych zakątków.

Andora (miasto) - atrakcje turystyczne & zabytki w Andora

Plaça del Poble

Znajduje się na południe od Plaça de Rebés, na dachu nowoczesnego budynku rządowego. Warto tutaj zajrzeć ze względu na fakt, że rozpościera się stąd

[Zobacz więcej]

Kościół pw. św. Stefana w Andorze

To parafialny kościół Andory. Powstał w XI wieku. We wschodniej części ma romańską absydę. Szczególne zainteresowanie wzbudzają wspaniałe świecące witraże.

[Zobacz więcej]

Casa de la Vall

Budynek powstał w 1580 roku. Pierwotnie był domem zamożnej rodziny. Od 1702 roku służy jako siedziba parlamentu. W tutejszej Sali Posiedzeń znajduje się tzw.

[Zobacz więcej]

Caldea

Znana jest z jednego z największych uzdrowisk termalnych w Europie. Leży w parafii Escaldes. Idealne miejsce dla tych wszystkich osób, które poszukują relaksu.

[Zobacz więcej]

Andora (miasto) - miasta w okolicy

Soldeu

Ten znany ośrodek narciarski położony jest na terenie parafii Canillo. Przyjeżdżają tutaj turyści-wielbiciele sportów zimowych; narciarze i snowboardziści. Miejscowość do dnia dzisiejszego zachowała niektóre

[Zobacz więcej]

La Cortinada

Miejscowość leży w parafii Ordino. La Cortinada znana jest z XII-wiecznego romańskiego kościoła Sant Marti de la Cortinada, jednego z trzech romańskich klejnotów Andory.

[Zobacz więcej]

Andora (miasto) - atrakcje w okolicy

Iron Route (Andora)

To część transgranicznej trasy żelaza w Pirenejach, w parafii Ordino, która ilustruje znaczenie hutnictwa żelaza w Andorze na przełomie XVII i XIX wieku. Należy

[Zobacz więcej]

Andora (miasto) - regiony turystyczne w okolicy

Park Naturalny Sorteny

Jest to pierwszy chroniony obszar natury na terenie Księstwa Andory. Łącznie liczy 1000 ha unikalnej flory. Znajdują się tutaj ogrody botaniczne, w którym zobaczymy

[Zobacz więcej]

Madriu-Perafita-Claror

Położona jest na terenie parafii Escaldes uznawanej za miejsce, w którym znajdują się najpiękniejsze zakątki w Andorze. Ta dolina lodowcowa leżąca w Pirenejach liczy

[Zobacz więcej]

Andora (miasto) - napisz recenzję na temat tego miasta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Andora (miasto) w pigułce
(Andorra La Vella)

Andora (miasto) herb
Kraj:
Andora
Mieszkańców:
24574  
Powierzchnia:
12 km2  
Nr. kierunkowy:
Współrzędne:
N: 42.5
E: 1.5

Dzielnice Andory

  • Barri Antic
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!