Lublin

Lublin w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo lubelskie
Liczba ludności
348567
Powierzchnia
147 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 81
Współrzędne
N:51.248056
E:22.570278
Herb
Herb Lublina

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Lublin jest miastem leżącym między Wschodem i Zachodem. Zarówno geograficznie bo do granicy z Ukrainą czy Białorusią jest stąd niedaleko, jak i kulturowo. Od wieków był miejscem spotkania kultur, języków, narodów i religii. To z tej mieszanki narodził się współczesny obraz miasta, które reklamuje się jako „Miasto inspiracji”.

Prawa miejskie otrzymał Lublin w 1317 r. od Władysława Łokietka, ale gród istniał tu już wcześniej. Na wzgórzu Czwartek, Staromiejskim i Zamkowym osadnictwo kwitło we wczesnym średniowieczu, a za pierwszych Piastów na wzgórzu Zamkowym stanęły fortyfikacje. Ile prawdy jest w miejscowej legendzie, która mówi, że lubelską farę kazał zbudowań Leszek Czarny po tym, gdy we śnie anioł nakazał mu pościg za jaćwieskimi zbójcami nie wie nikt. Na pewno podczas prowadzonych na Placu po Farze wykopalisk odnaleziono w miejscu ołtarza pień dębu, pod którym miał spać książę Leszek.

Po lokacji miasta w początkach XIV w. szybko stało się ono ośrodkiem wymiany handlowej na szlaku prowadzącym na Ruś. Wkrótce też na Wzgórzu Zamkowym stanął murowany zamek z kaplicą, którą Władysław Jagiełło kazał ozdobić freskami bizantyńsko- ruskimi. Powstał w ten sposób najważniejszy z dzisiejszych zabytków Lublina, symbol współistnienia i mieszania się tradycji Wschodu i Zachodu.

Na sąsiednim wzgórzu, niedaleko zamku rozciąga się Stare Miasto. Jego centralnym punktem jest Rynek z budynkiem Trybunału Koronnego. Od czasów podpisania Unii Lubelskiej w 1569 r. Lublin był siedzibą najwyższego sądu dla ziem ruskich. Przez pół roku obradował tu Trybunał, a z czasami tymi wiąże się najbardziej znana lubelska legenda o Sądzie Diabelskim. Można jej wysłuchać w zabytkowych Podziemiach pod Rynkiem, gdzie dodatkowo snuta jest też opowieść o wielkim pożarze Lublina, z którego miasto uratowały przechowywane w niedalekim Klasztorze Dominikanów Relikwie Krzyża Świętego. Bazylika Dominikanów to do dziś jeden z najważniejszych lubelskich kościołów, który po niedawnej renowacji prezentuje się wspaniale.

Granicę Starego Miasta wyznacza Brama Krakowska i dawny obręb murów. Za nimi rozciąga się eleganckie Krakowskie Przedmieście, XIX wieczny salon Lublina prowadzący przez Plac Litewski aż do Ogrodu Saskiego. Plac Litewski zyskał kilka lat temu nowoczesną oprawę z Fontanną Multimedialną i dobrze zagospodarowaną przestrzenią. Stoją przy nim XIX wieczne pałace, a w jednym z nich powstaje właśnie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Przez wieki Lublin był miastem zamieszkiwanym przez Polaków, Rusinów, przybyłych z Niemiec przemysłowców, którzy jednak dość szybko się spolonizowali zachowując jedynie wyznanie ewangelickie oraz Żydów. Ci ostatni mieszkali poniżej Zamku i Starego Miasta, w miejscu gdzie dziś znajduje się Plac Zamkowy oraz w okolicach ulicy Lubartowskiej. Dzielnicę żydowską zrównali z ziemią Niemcy. Wysadzili też największą tutejszą synagogę Maharszala. Przetrwała za to otwarta w 1930 r. największa przedwojenna uczelnia talmudyczna na świecie, Jesziwa Chachmej. Dziś mieści się w niej hotel, restauracja oraz sala modlitw i izba muzealna. Na pamiątkę żydowskich mieszkańców Lublina na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej pali się stale latarnia, która ocalała z wojennych zniszczeń. Pamięć o przedwojennym, wielokulturowym Lublinie kultywuje też Ośrodek Brama Grodzka, a tradycyjny wypiek żydowskich piekarni, cebularz, stał się oficjalnym lubelskim produktem regionalnym o zastrzeżonej nazwie.

Zgłoś błąd

Dzielnice Lublina

Atrakcje turystyczne i zabytki w Lublinie

Warto wiedzieć

W okolicy Lublina

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Lublina

Miasta w pobliżu Lublina

Lublin - galeria zdjęć

Lublin w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
348567
Powierzchnia
147 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 81
Współrzędne
N:51.248056
E:22.570278

Lublin - więcej informacji