Międzygórze (województwo dolnośląskie)

Międzygórze (województwo dolnośląskie) w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo dolnośląskie
Liczba ludności
700
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
74
Współrzędne
N:50.230833
E:16.766667

Co warto zobaczyć w Międzygórzu?

Międzygórze jest popularną miejscowością wypoczynkową leżącą u stóp Śnieżnika w Sudetach. Choć liczy zaledwie kilkuset mieszkańców, to liczne pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne mogą pomieścić ponad 1000 turystów jednocześnie. Malownicze położenie oraz zabytkowa zabudowa uzdrowiskowa z drewnianymi domami sprawiają, że miejscowość nazywana jest często Małą Szwajcarią.
Do XIX w. mieszkańcy Międzygórza trudnili się rolnictwem i tkactwem. Jednak wzrost zainteresowania wypoczynkiem w górach i budową nowych uzdrowisk sprawiły, że zmiany dotarły także i tu. Ich inicjatorką była księżna Marianna Orańska, żona młodszego brata cesarza Wilhelma I. Była to kobieta o szerokich horyzontach i niezwykłych jak na owe czasy zainteresowaniach. W swoich posiadłościach rozwijała przemysł hutniczy i szklarski, dążyła do rozwoju turystyki w okolicach Śnieżnika i łożyła na utrzymanie klubów sportowych i jeździeckich na Dolnym Śląsku. Dzięki niej do Międzygórza zaczęli przyjeżdżać pierwsi turyści i wybudowano domy wczasowe oraz pensjonaty.
Aż do II wojny światowej Międzygórze było jednym z bardziej znaczących letnisk i miejscowości wypoczynkowych w tej części Sudetów. Pamiątką po nim jest piękna zabudowa uzdrowiskowa w stylu tyrolskim. Do dziś przetrwały m.in. drewniany pensjonat Alpejski Dwór, sanatoria Gigant I o Gigant II oraz pensjonat Krokus. Po 1945 r. władza ludowa usiłowała promować Międzygórze jako „Zakopane Sudetów”, ale kurort podupadł. Jego kolejny czas świetności rozpoczął się dopiero na przełomie XX i XXI w. Wiele pensjonatów wyremontowano, wybudowano także nowe. Turystów przyciągają liczne szlaki piesze oraz gęsta sieć górskich szlaków rowerowych.
Międzygórze może się pochwalić zachowaną w dużym stopniu architekturą uzdrowiskową z XIX i początku XX w. Starszy bo XVIII wieczny jest drewniany kościół św. Józefa z barokowym wystrojem. W 2014 r. otwarto przy nim Biały Ogród z roślinami związanymi z Biblią i chrześcijaństwem.
Przez Międzygórze przepływa rzeka Wilczka, która tworzy tu 22 metrowy wodospad należący do najwyższych w Sudetach. Z miejscowości wychodzą też liczne szlaki piesze. Czerwonym można stąd dojść do schroniska pod Śnieżnikiem, skąd na szczyt prowadzą trasy żółta i zielona oraz do sanktuarium Marii Śnieżnej na Iglicznej i dalej do Wilkanowa. Także szlaki żółty, zielony i niebieski, które przebiegają przez miejscowość wyprowadzają turystów w różne rejony masywu Śnieżnika, a ich łączenie pozwala na planowanie krótszych i dłuższych wycieczek.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Międzygórzu

W okolicy Międzygórza

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Międzygórza

Miasta w pobliżu Międzygórza

Międzygórze (województwo dolnośląskie) - galeria zdjęć

Międzygórze (województwo dolnośląskie) w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
700
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
74
Współrzędne
N:50.230833
E:16.766667

Międzygórze (województwo dolnośląskie) - więcej informacji