Rzym

Rzym w pigułce

Kraj
Włochy
Podział administracyjny
Lacjum
Liczba ludności
2777979
Powierzchnia
1285,306 km2
Nr. kierunkowy
+39-06
Współrzędne
N:41.883333
E:12.483333
Herb
Herb Rzymu

Co warto zobaczyć w Rzymie?

Rzym nazywany wiecznym miastem od 753 r. p. n. e. piętrzy się na siedmiu wzgórzach. Obecnie jest on stolicą Włoch, a niegdyś stanowił główne miasto Imperium Rzymskiego, którego wpływy sięgały prawie do każdego zakątka znanego ówcześnie świata. Na jego terenie mieści się najmniejsze państwo świata – Watykan. Rzym to przede wszystkim niesamowita, bardzo często burzliwa historia, którą widać na każdym kroku w czasie zwiedzania tego miasta. Są tu zabytki z czasów rzymskich, wczesnego chrześcijaństwa, ale i jeszcze starsze. Chociaż na przedmieściach miasta dominują już nowoczesne zabudowania mieszkaniowe. W muzeach można podziwiać największe działa renesansowych twórców. Jest to prawdziwy raj dla osób, które uwielbiają całodzienne wycieczki po przepięknych ulicach miasta.

Rzym położony jest w środkowej części Włoch, nad rzeką Tyber. To właśnie tutaj mieszczą się najważniejsze instytucje państwowe – polityczne, kulturalne i finansowe. Jest to ważny ośrodek gospodarczy – dominuje tutaj przemysł włókienniczy, elektrotechniczny i samochodowy. Rzym to także ważny węzeł w komunikacji lotniczej. Znajdują się tu aż dwa porty lotnicze. Na ternie miasta jest też duży dworzec kolejowy, który obsługuje trasy międzynarodowe. Jest to również istotny węzeł komunikacji drogowej – w końcu jak to się przyjęło mówić – wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.

Pierwsze osady na terenie dzisiejszego Rzymu powstały w epoce żelaza. Ich mieszkańcami byli z reguły pasterze, którzy z czasem zaczęli zajmować się handlem i rzemiosłem. Według tradycyjnych przekazów Liwiusza to właśnie w 753 r. p. n. e. Romulus został pierwszym królem rzymskim. Kolejni władcy wprowadzali kanony kultów poszczególnych bóstw i poszerzali wpływy rzymskie. Ostatni trzej królowie Rzymu byli najprawdopodobniej Etruskami. Około 450 r. p. n. e miasto najechali Celtowie. Co spowodowało decyzję o wybudowaniu nowych murów miejskich.

Pierwszy wiek przed naszą erą przynosi wielkie zmiany dla miasta – na czoło narodu i armii wysuwają się jej dowódcy: Gajusz Mariusz, Sulla Pompejusz oraz Gajusz Juliusz Cezar. Cezar obala rządy senatu i zostaje dyktatorem permanentnym. Po jego śmierci Oktawian August mianuje się pierwszym rzymskim cesarzem – od tego czasu można mówić o Cesarstwie Rzymskim. Dla miasta były to burzliwe dzieje – wielokrotnie było niszczone. Również przez samych władców – wystarczy tu wspomnieć pożar, który strawił prawie całe miasto w 64 r. Po pożarze powstaje jedna z najbardziej charakterystycznych dla miasta budowli – Koloseum i Panteon.

Za panowania Konstantyna Wielkiego miasto traci nieco na znaczeniu – stolica Imperium zostaje przeniesiona do Konstantynopola. Po podziale na dwie części stolica cesarstwa zachodniorzymskiego znajduje się w Mediolanie, a później w Rawennie. Od tego czasu Rzym jest celem najazdów Wizygotów i Wandalów. Za datę upadku miasta i cesarstwa zachodniorzymskiego przyjmuje się rok 476. Od tego czasu miasto było częścią państwa Ostrogotów, później Cesarstwa Bizantyjskiego oraz stolicą Państwa Papieskiego, gdzie swoją siedzibę mieli papieże. Późniejsze losy miasta są niemniej burzliwe. W końcu w 1871 r. miasto zostało stolicą zjednoczonych Włoch. Zaś na mocy traktatu laterańskiego z 1929 r. ustalono odrębność i niezależność Państwa Watykańskiego znajdującego się na terenie Rzymu.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Rzymie

W okolicy Rzymu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Rzymu

Miasta w pobliżu Rzymu

Rzym - galeria zdjęć

Rzym w pigułce

Kraj
Włochy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2777979
Powierzchnia
1285,306 km2
Nr. kierunkowy
+39-06
Współrzędne
N:41.883333
E:12.483333

Rzym - więcej informacji