Autor: Justyna Sekuła | 10 stycznia 2013 |

Armenia zniosła wizy dla obywateli państw Unii Europejskiej

Armenia zniosła wizy dla obywateli państw Unii Europejskiej  						
		 | Fot: Justyna Sekuła, sjdunphy / 
		CC-BY-SA

Armenia zniosła wizy dla obywateli państw zrzeszonych w obrębie strefy Szengen oraz czterech krajów spełniających wymogi UE: Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Porozumienie nie obejmuje Wielkiej Brytanii, Irlandii i Danii. Ruch ten przez władze w Erewaniu traktowany jest jako ukłon w stronę Unii Europejskiej, z którą obecnie negocjowana jest umowa stowarzyszeniowa. Armenia rozpoczęła negocjowanie umowy stowarzyszeniowej 2 lata temu. Do tej pory zamkniętych zostało 24 z 28 rozdziałów. 17 grudnia w Brukseli podpisano umowę o uproszczeniu ruchu wizowego.

Wicedyrektor Departamentu Konsularnego MSZ, Jarosław Łaciński, wyjaśnia, że istnieją kraje, które zniosły obowiązek wizowy dla obywateli UE, ale ich obywatele nadal potrzebują wiz, by wjechać na teren państw należących do Unii. „Mamy państwa trzecie, które jednostronnie ogłaszają, że obywatele UE nie potrzebują wiz, ale nie oczekują wzajemności, ale raczej przybliżenia współpracy” – precyzuje.

Umowa, która weszła w życie przewiduje uproszczenie procedur uzyskiwania wiz wyjazdowych do strefy Schengen dla niektórych kategorii obywateli Armenii. Wśród nich znajdują się m.in: członkowie oficjalnych delegacji, naukowcy, dziennikarze, uczniowie, studenci.

Tym samym Armenia dołącza do kilku poradzieckich krajów, które już wprowadziły ruch bezwizowy z państwami strefy Szengen. Należą do nich: Ukraina (2005r), Gruzja (2006r), Mołdawia (2007r).   

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry