Autor: Justyna Sekuła | 22 listopada 2012 |

Gdzie leży „Serce Kaszub”?

Gdzie leży „Serce Kaszub”?  						
		 | Fot: Cassubia1238 / 
		CC-BY-SA

LOT to nie tylko nazwa popularnych linii lotniczych, ale także Lokalne Organizacje Turystyczne będące polem współpracy samorządów terytorialnych i lokalnej branży turystycznej. Jeden z oddziałów, „Serce Kaszub”, powołała do życia pani Halina Rogińska, która oprócz kilku pokoi gościnnych ma również duży potencjał towarzyski i głowę pełną pomysłów.

Gdzie znajduje się „Serce kaszub”? Niektórzy mówią, że stolicą Kaszub są Kartuzy, inni wskazują nawet na… Gdańsk, stolicę województwa. W Kościerzynie nikt nie ma jednak wątpliwości, że to właśnie tutaj jest „serce”, ponieważ znajduje się w samym centrum województwa pomorskiego. Tutaj też ma swoją siedzibę LOT „Serce Kaszub”, który ma tak samo wiele do zaoferowania, jak i do zrobienia.

Przysmakiem regionalnym, który mają do zaoferowania Kaszuby są m.in. ruchanki – przepyszne placki z ciasta chlebowego, będące tutaj smakiem numerem 1. Typowymi daniami kaszubskimi, zyskującymi sobie uznanie turystów, są też zupa z brukwi i zupa brzadowa (owocowo-grzybowa).

– Zadaniem LOT „Serce Kaszub” jest promocja lokalnych produktów turystycznych, a moda na Kaszubszczyznę nam w tym pomoże – uważa Halina Rogińska. Pani Halina jest kopalnią wiedzy o kuchni kaszubskiej i chętnie się nią dzieli jako trenerka regionalnej kuchni.

LOT „Serce Kaszub” powstał 27 września 2011 roku i od razu zaczął działać z rozmachem. W tym roku pokazał się na Tour Salonie w Poznaniu. Promował się poprzez kaszubskie hafty, jezioro Wdzydzkie i kuchnię regionalną. LOT tworzy 23 członków, m.in. starostwo w Kościerzynie, wszystkie miejscowe gminy, Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne „Kościelska Chata”, hotele, kwatery agroturystyczne i osoby fizyczne.

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry