Autor: Alicja Szulborska | 15 maja 2013 |

„Jedwabne złoto Dalekiego Wschodu. Ikaty, szantungi, brokaty”. Spotkanie z Felicją Bilską

„Jedwabne złoto Dalekiego Wschodu. Ikaty, szantungi, brokaty”. Spotkanie z Felicją Bilską  						
		 | Fot: Alicja Szulborska / 
		Domena publiczna

19 maja o godz. 19:00 Bemowskie Centrum Kultury Artbem zaprasza na spotkanie z pasją „Jedwabne złoto Dalekiego Wschodu. Ikaty, szantungi, brokaty”. Gościem honorowym będzie Felicja Bilska.

„Mówi się, że matką wynalazków jest przypadek… I oto, 5 tysięcy lat temu, jeden z takich właśnie przypadków sprawił, że na świecie pojawiło się niezwykle cenne dobro, ochrzczone mianem „daru bogów”, a później także „złotem Dalekiego Wschodu”. Ojczyzną tego daru są Chiny, skąd po wielu perypetiach, dotarł do starożytnej Europy, z miejsca stając się przedmiotem tak wielkiego pożądania, iż tylko najzamożniejszych stać było na jego zakup. Te naturalne, wytrzymałe, podatne na barwienie, cudownie lekkie i mieniące się tkaniny, przemieniano na stroje szaty cesarskie i królewskie, tuniki i suknie, kimona japońskie i sarongi tajskie. Na jedwabiu malowano, wyszywano nań złotą nicią, szyto żagle i splatano liny, powstawały kamizelki strzałoodporne, a z masy jedwabnej wytwarzano nawet filiżanki. Tysiące lat jedwabnej tradycji ma swoją kontynuację w czasach współczesnych – jedwab do dziś uchodzi za najszlachetniejszą z tkanin…. Najlepsze jedwabie nadal pochodzą z Azji, gdzie prócz wysokiej jakości, odznaczają się nieprzebranym bogactwem kolorów i deseni, zachwycają rozmaitością technik tkackich, wśród których poczesne miejsce zajmuje tzw. kontrast. Zapraszam na wędrówkę do krainy jedwabiu, gdzie ikaty, szantungi, brokaty” – tak oto Felicja Bilska zaprasza na „Spotkanie z pasją” w Bemowskim Centrum Kultury Artbem.

Felicja Bilska – dziennikarka, autorka wielu przewodników po świecie, miłośniczka kultury i rzemiosła Azji oraz właścicielka warszawskiej galerii-butiku Etnikana.
Strona galerii-butiku Etnikana: www.etnikana.pl

Miejsce: Sala Koncertowa Bemowskiego Centrum Kultury Artbem, ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego), Warszawa
Strona wydarzenia: http://artbem.pl/artbem_akt-191maj13.php

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry