Autor: Alicja Szulborska | 22 listopada 2012 |

Konkurs w Lillehammer – inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich

Konkurs w Lillehammer – inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich  						
		 | Fot: A. Nilssen / 
		CC-BY-SA

Na ten dzień czekają wszyscy fani skoków narciarskich. W piątek 23 listopada w norweskim Lillehammer rozpocznie się inaugurujący sezon konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polskę będą reprezentować Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Krzysztof Miętus, Dawid Kubacki oraz Bartłomiej Kłusek.

Puchar Świata w skokach narciarskich jest to corocznie odbywający się od 1979/1980 roku cykl zawodów, którego zwycięzca otrzymuje Kryształową Kulę.  Zalicza się do niego także Puchar Świata w lotach narciarskich oraz Turniej Czterech Skoczni i Turniej Nordycki. W jego ramach rozgrywane są również konkursy drużynowe: FIS Team Tour i Puchar Narodów. Zawodnicy biorący udział w Pucharze Świata  za zdobyte miejsca w konkursie (przelicza się je na punkty) otrzymują nagrodę pieniężną (za każdy punkt po 100 CHF).

W klasyfikacji skoków narciarskich prowadzi Matti Nykaenen, który ma na swoim koncie największą liczbę zwycięstw w poszczególnych konkursach Pucharu Świta – triumfował aż 46 razy. Aktualnie szansę na pobicie tego rekordu ma Gregor Schlierenzauer, który na najwyższym podium stał już 40 razy. W ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata na trzeciej pozycji z liczbą 39 zwycięstw znajduje się nasz rodak Adam Małysz.

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry