Autor: Justyna Sekuła | 21 lutego 2013 |

Na polskie tory wjechał najszybszy pociąg

Na polskie tory wjechał najszybszy pociąg  						
		 | Fot: Uwe Hermann / 
		CC-BY-SA

Na zamówienie Kolei Dolnośląskich nowosądecka firma Newag wyprodukowała czteroczłonowy pociąg pasażerski „Impuls”, który jako pierwszy w Polsce osiągnął prędkość przekraczającą 200 kilometrów na godzinę. Test prędkości wykonano na odcinku między Psarami a Górą Włodowską na Centralnej Magistrali Kolejowej – pociąg osiągnął dokładnie 211,6 km/h. Pięć sztuk tego typu pociągów ma trafić do dolnośląskiego przewoźnika w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Józef Michalik, dyrektor marketingu firmy Newag, poinformował, że celem testu było zbadanie zachowania systemów i podzespołów pojazdu, głównie układu jezdnego, a także stabilności, sposobu prowadzenia i jazdy na łukach o dużych promieniach. Podczas normalnej eksploatacji pociąg nie będzie jednak osiągał tak dużych prędkości, jak przy testach – jego maksymalną prędkość oszacowano na 160 km/h.

Firma Newag jest jedną z największych polskich grup kapitałowych, która zajmuje się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego.

Rekord prędkości na polskich torach od 1994 roku należy do włoskiego pociągu Pendolino, który testowany był przez PKP S.A. i osiągnął na Centralnej Magistrali Kolejowej prędkość 250,1 km/godz.

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry