Autor: Justyna Sekuła | 12 marca 2013 |

Najdłuższy wiszący most na świecie powstanie w Norwegii

Najdłuższy wiszący most na świecie powstanie w Norwegii  						
		 | Fot: EKSidley / 
		CC BY

Obecnie najbardziej znanym wiszącym mostem na świecie jest słynny Golden Gate Bridge w San Francisco. Niedługo jednak miejsca na podium mogą się zmienić – w Norwegii rozpoczęto prace studyjne nad projektem mostu, który będzie trzy razy dłuższy. Most prowadzić ma przez Sognefjord, drugi pod względem długości fiord na świecie, i liczyć sobie ponad 3700 metrów długości. Ma stanowić element planowanej nadmorskiej trasy drogowej E 39, położonej pomiędzy Kristiansand i Trondheim. Budowa mostu ma sprawić, że czas przejazdu między tymi miastami skróci się z obecnych dwudziestu godzin do siedmiu.

Problemem, z którym będą musieli zmierzyć się projektanci, będzie zapewnienie konstrukcji sztywności poprzecznej, co przy planowej długości mostu może być kłopotliwe. Sztywność ma zostać uzyskana dzięki najnowszym rodzajom stali budowlanej oraz wyliczeniu optymalnej szerokości mostowej nawierzchni. Z uwagi na to, że pod mostem będą musiały przepływać statki, most w najwyższym swym punkcie powinien znajdować się 70 metrów nad powierzchnią morza. Już dziś wiadomo również, że dwa brzegowe pylony, dźwigające liny o przekroju 1,5 metra, będą miały 455 metrów wysokości.

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry