Autor: redakcja | 21 czerwca 2018 |

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Kiedy pogoda sprzyja i idzie w parze z czasem wolnym, wielu z nas może zadać sobie pytanie – gdzie na rower? Polska to malowniczy kraj, w którym jest mnóstwo miejsc odpowiednich na rowerowe przejażdżki, jednak są wśród nich prawdziwe perły, które zachwycają okolicznościami przyrody.

 

Gdzie znajdują się najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce?

Okazuje się, że są rozsiane dosłownie po całym naszym kraju. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dla fanów kolarstwa górskiego prawdziwą gratką będzie Strefa MTB Sudety – największy w Polsce, bo liczący łącznie 550 kilometrów system tras górskich, wśród których znajdą się zarówno drogi asfaltowe jak i leśne, mnóstwo wzniesień i zakrętów, a to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, z mnóstwem zabytków, zamków i innych ciekawych miejsc po drodze. W Strefie MTB Sudety znajdują się także Trasy Enduro Srebrna Góra przygotowane dla osób bardziej żądnych wrażeń.

Zupełnie inną, ale także ciekawą i naprawdę spektakularną trasą rowerową jest wschodni szlak rowerowy Green Velo. Ta licząca łącznie ponad 2000 kilometrów trasa wiedzie przez pięć województw Polski – warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Green Velo ukazuje niedocenione piękno natury wschodniej Polski wraz z jej bogatą historią i niezwykłymi zabytkami. Można na nią wyruszyć z każdego miejsca. Dla fanów aktywnego wypoczynku nad morzem doskonałym wyborem będzie wycieczka Międzynarodowym Szlakiem Nadmorskim R-10. Przez teren Polski wiedzie on ze Świnoujścia przez między innymi Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustkę, Trójmiasto aż do Gronowa. A wszystko to w towarzystwie pięknych widoków. Jeśli będziesz blisko Giżycka, zagospodaruj trochę czasu na Objazd Jeziora Niegocin. Trasa nie jest specjalnie wymagająca, ale mimo to obfituje w niezwykłe piękno mazurskiej przyrody.

Przesuwając się na południe naszego kraju niezwykle interesującą trasą będzie Szlak Orlich Gniazd. Ponad 50 kilometrów drogi ciągnącej się przez jurę krakowsko-częstochowską zachwyca okolicznościami przyrody i ruinami zamków, które mija się praktycznie co chwila. A będąc w Małopolsce warto odwiedzić Pustynię Błędowską. Można to zrobić przy pomocy roweru, poruszając się trasą prowadzącą z Chechła do Klucz, gdzie trafimy na Czubatkę – punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama pustyni. Inną atrakcją dla rowerzystów, znajdującą się już w bardziej górskich okolicznościach przyrody będzie Karpacki szlak rowerowy. Łączna długość wszystkich jego składowych tras to blisko 800 kilometrów. Przed wybraniem się na konkretny fragment szlaku, warto sprawdzić jego trudność – niektóre z nich mogą być naprawdę wymagające. Dla miłośników górskich klimatów odpowiednia będzie niezwykle malownicza trasa Wzdłuż Dunajca. Jest to wprawdzie przynajmniej w części trasa wiodąca przez teren Słowacji, ale nie powinno to być w żaden sposób problematyczne.

Jakie inne szlaki rowerowe w Polsce są warte uwagi?

Powyżej wymienione trasy to oczywiście tylko część tych, które warto uwzględnić planując rowerową wycieczki. W całej Polsce jest ich znacznie więcej. Kilka szlaków rowerowych znajdziemy na przykład na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Przez Wielkopolskę biegnie malowniczy, ale stosunkowo łatwy Szlak Stu Jezior, który jest połączony z międzynarodowym szlakiem rowerowym. Dla amatorów naprawdę dzikiej przyrody idealnym wyborem będzie 70 kilometrowy szlak wiodący przez Biebrzański Park Narodowy lub Szlaki w Dolinie Rospudy. Na śląsku wartym poświęcenia czasu będzie przejazd wokół jeziora Pławniowice.

Pamiętajmy, że Polska to piękny kraj i z pewnością jest jeszcze wiele nieznanych powszechnie miejsc, które mogłyby zachwycić wszystkich amatorów kolarstwa. Odpowiednie zaplanowanie trasy pozwoli nam się cieszyć długimi wyprawami. W przypadku takich wycieczek warto też pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu naszego bagażu oraz zabraniu potrzebnych akcesoriów, które można znaleźć w specjalistycznych sklepach rowerowych. Takie przygotowanie da nam pewność, że żadne nieprzewidziane okoliczności nie zakłócą nam wyjazdu.

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry