Autor: Justyna Sekuła | 5 kwietnia 2013 |

Nowe wycieczkowe statki wypłyną na Odrę w wakacje

Nowe wycieczkowe statki wypłyną na Odrę w wakacje  						
		 | Fot: Familie Streefkerk / 
		CC-BY-SA

Zefir i Laguna już za kilka miesięcy opanują odrzańskie wody. Właśnie tak będą nazywały się dwa statki wycieczkowe, które aktualnie budowane są w stoczni w Kędzierzynie Koźlu. Ewa Batko, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, poinformowała, że pierwszy z nich ma zostań dostarczony do końca czerwca, drugi nieco później – w lipcu. Statki będą kursowały po środkowym odcinku Odry, głównie na terenie woj. lubuskiego. Koszt budowy obu jednostek to ok. 7,7 mln zł.

Statki budowane są w ramach ostatniego etapu realizacji projektu pt. „Odra dla turystów 2014 – rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry”, który został dofinansowany z ramienia Programu Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013. Całkowita wartość inwestycji to ok. 7,2 mln euro, a wysokość dofinansowania z funduszy unijnych to 85%.

Zefir i Laguna mają po 25 metrów długości i będą w stanie przewieźć 92 pasażerów na miejscach siedzących zlokalizowanych na dolnym (zadaszonym) i górnym (otwartym) pokładzie. Z uwagi na fakt, że latem Odra z reguły utrzymuje się w zakresie niskich stanów, mają niewielkie zanurzenie – tylko 70 cm. Statki będą mogły pływać z prędkością do 18 km/h. Ich operatorem będzie Stowarzyszenie Odra dla Turystów 2014, utworzone przez realizujące projekt samorządy.

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry