Autor: Justyna Sekuła | 30 stycznia 2013 |

Park tematyczny – toalety wczoraj i dziś

Park tematyczny – toalety wczoraj i dziś  						
		 | Fot: Zharif the Future Surgeon / 
		CC BY

Parki tematyczne cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Zaciekawienie turystów wzbudzają zwłaszcza te najbardziej nietypowe. Do jednych z nich należy znajdujący się w Suwon w Korei Południowej park tematyczny poświęcony jednej z najbardziej przyziemnych czynności – jest nim park toalet. Tematykę ekspozycji odgadnąć można już po samym kształcie budynku, który przypomina gigantyczny sedes z białą deską klozetową.

Muzeum, znajdujące się w samym centrum obiektu, było niegdyś domem Jae-ducka, znanego szerzej jako Mr. Toilet, który zaangażował się w stworzenie Światowego Stowarzyszenia Toalet (World Toilet Association). Jego misją było promowanie wiedzy o odpowiedniej higienie oraz dbanie o poprawę stanu toalet na całym świecie.

Mr. Toilet zmarł w 2009 roku. Trzy lata później miejsce, w którym mieszkał przekształcono w park rozrywki, w którym znaleźć można informacje na temat światowej kultury WC, liczne zdjęcia, rzeźby oraz eksponaty przedstawiające toalety z różnych epok i różnych części świata, pozwalające zapoznać się z ich historią i sposobem użytkowania.

Dla turystów, którzy potrafią „wczuć się” w tematykę, muzeum przygotowało nowoczesne toalety, gdzie mogą załatwić swoje potrzeby.

Park otwarty jest codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach 10-18. Wstęp jest bezpłatny, ale turyści zachęcani są do zostawiana dobrowolnych datków na propagowanie misji Sim Jae-ducka.

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry