Autor: Justyna Sekuła | 1 marca 2013 |

Polskie prawo jazdy uznawane za granicą?

Polskie prawo jazdy uznawane za granicą?  						
		 | Fot: epSos.de / 
		CC BY

Do Sejmu skierowany został projekt dotyczący nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Posłowie chcą ułatwić życie kierowcom, którzy często przebywają za granicą, jak również turystom wyjeżdżającym samochodami na wakacje. Przysłużyć ma się temu wzajemna uznawalność praw jazdy państw, z którymi Polska podpisze stosowną umowę. Projekt trafi do pierwszego czytania na jednym z najbliższych posiedzeń niższej izby parlamentu.

Impulsem do powstania projektu był problem z tureckimi kierowcami samochodów ciężarowych, którzy tranzytem przejeżdżają przez terytorium naszego kraju – Turcja nie jest stroną konwencji o ruchu drogowym sporządzonej w Wiedniu w 1968 r. Posłowie proponują wprowadzenie uniwersalnego przepisu, który załatwi tę kwestię również w innych państwach na zasadzie wzajemności.

Jeżeli podróżujemy posiadając polskie, a nie międzynarodowe prawo jazdy, możemy mieć kłopoty m.in. na Krecie, w Turcji, Egipcie, Rosji, Kazachstanie czy na Ukrainie. Polskie dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami w zasadzie uznawane są tylko w krajach należących do UE oraz kilku innych, np. w Szwajcarii. Poruszając się po terenie krajów spoza Unii, należy zwrócić szczególną uwagę na lokalne wymagania i wybierając się np. do Rosji czy na inny kontynent mieć ze sobą międzynarodowe prawo jazdy.

 

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry