Autor: Alicja Szulborska | 15 kwietnia 2013 |

Promocja książki „Wyspa Wielkanocna. Eskulap na Rapa Nui” prof. Zdzisława J. Ryna

Promocja książki „Wyspa Wielkanocna. Eskulap na Rapa Nui” prof. Zdzisława J. Ryna  						
		 | Fot: Alicja Szulborska / 
		Domena publiczna

16 IV o godz. 18:00 w Sali Konferencyjnej Biblioteki UJ odbędzie się promocja książki „Wyspa Wielkanocna. Eskulap na Rapa Nui”. Autorem publikacji oraz gościem honorowym spotkania będzie prof. Zdzisław J. Ryn.

Wyspa Wielkanocna. Eskulap na Rapa Nui to znakomita książka wybitnego badacza i podróżnika, dzięki której czytelnik ma szansę poznać jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Ziemi. Rapa Nui z trzydziestoma tysiącami obiektów archeologicznych, w tym niemal tysiącem posągów moai, uchodzi za największe na świecie muzeum pod gołym niebem. Na oblanej wodami Pacyfiku niewielkiej, wulkanicznej wyspie, w tysiącletniej izolacji, rozwinęła się oryginalna kultura, z tradycyjnym językiem, zwyczajami i medycyną.

„Ludzie żyli tu szczęśliwie do czasu gdy zostali „odkryci” przez cywilizację. Z zewnątrz przywleczono choroby zakaźne, trąd i używki. Przemocą porwano półtora tysiąca tubylców do niewolniczej pracy na kontynencie. W krytycznym okresie pozostało ich 111. Mimo kosmicznego osamotnienia żyli nadzieją, że nie są jedynymi istotami na Ziemi. Energię czerpali z wiary w siły nadprzyrodzone, które nazywali mana i tabu.  Mam nadzieję, że ta książka będzie wyrazem podziwu i uznania dla mieszkańców Te Pito o Te Henua w ich zmaganiu o odrodzenie tożsamości polinezyjskiej, a równocześnie wsparciem w poszukiwaniu godnego miejsca na mapie współczesnego świata. To nie ja pokochałem wyspę, to Rapa Nui zawładnęła mną całkowicie „– pisze prof. Z. J. Ryn.

Zdzisław Jan Ryn (ur. 1938 r.) – profesor psychiatrii w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Członek Honorowy wielu towarzystw naukowych. Dr h.c. Universidad Cientifica del Sur w Limie. Autor i wydawca 32 książek i 430 artykułów naukowych. Członek The Explorers Club (FI`99). Lekarz wypraw wysokogórskich (Kaukaz, Hindu Kush, Andy). Badacz medycyny i antropologii Indian Ameryki Łacińskiej. Kierownik naukowy wypraw na Wyspę Wielkanocną (1995-2010). Członek Honorowy Polish-American Travelers Club. Ambasador RP w Chile, Boliwii (1991-1996) i Argentynie (2007-2008). Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Odznaczenia: Cruz Grande Orden de Merito de Chile, Bene Meritus Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Nagroda Augusto Castelló Roca w medycynie górskiej (Hiszpania). Życzliwy człowiek, świetny mówca, który potrafi budzić w słuchaczach i czytelnikach ciekawość świata i pragnienie wielkiej przygody.

Tutaj można przeczytać udostępniony przez wydawnictwo fragment książki: http://adst.mp.pl/s/www/ksiegarnia/wyspawielkanocna/wstep.pdf

Strona wydarzenia: http://www.mp.pl/wyspawielkanocna/?aid=82549

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry