Autor: Justyna Sekuła | 22 lutego 2013 |

Rowerowy szlak Mennonitów na Żuławach

Rowerowy szlak Mennonitów na Żuławach  CC BY

Niedaleko Kanału Elbląskiego powstać ma 32-kilometrowy rowerowy szlak turystyczny poświęcony Mennonitom – przybyszom z Niderlandów, którym Żuławy zawdzięczały prężny rozkwit gospodarki. Na terenie gminy Wielka Nieszawka powstał już Olęderski Park Etnograficzny poświęcony Olędrom, holenderskim osadnikom, którzy zamieszkiwali niegdyś dolinę Wisły. Obydwie inicjatywy mają na celu ochronę dziedzictwa kulturowego woj. kujawsko-pomorskiego.

Inicjatorem działań jest Lokalna Grupa Działania, Stowarzyszenie „Łączy nas Kanał Elbląski”, które otrzymało 3 tysięcy złotych dofinansowania z urzędu marszałkowskiego w Olsztynie. Pieniądze te przeznaczone mają zostać na dokumentację i oznakowanie trasy. Rozpoczęcie prac planowane jest na wiosnę. Rowerzyści będą mogli wyjechać na szlak jeszcze w tym roku – po drodze zobaczyć będą mogli materialne pozostałości po holenderskich osadnikach. Jedną z głównych atrakcji są domy podcieniowe z ich charakterystyczną zabudową oraz zagrody holenderskie będące połączeniem budynku mieszkalnego z gospodarczym. Na trasie znajdują się również mosty świadczące o umiejętności zagospodarowania trudnych podmokłych i bagiennych terenów, a także kościoły i cmentarze mennonickich wspólnot.

Trasa zaczyna się pod Elblągiem w Raczkach Elbląskich i prowadzi przez wzdłuż Kanału Elbląskiego i jeziora Drużno przez Tropy Elbląskie, Żurawiec a następnie przez Jezioro, Markusy, Wiśniewo, Rachowo, Kępniewo i Różany.  

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry