Autor: Justyna Sekuła | 30 kwietnia 2013 |

Tatrzański Park Narodowy: Szkolne wycieczki tylko z przewodnikiem

Tatrzański Park Narodowy: Szkolne wycieczki tylko z przewodnikiem  						
		 | Fot: Elżbieta Markiewicz / 
		Copyright

Lada moment w Tatrach ruszy sezon szkolnych wycieczek. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają o obowiązku wynajmowania licencjonowanego przewodnika – w kwietniu tego roku Paweł Skawiński, dyrektor TPN, wydał rozporządzenie, które reguluje tę kwestię. 

Skawiński tłumaczy, że w nowej ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach znaleźć można zapis o tym, że to właśnie dyrektor parku narodowego odpowiada za bezpieczeństwo turystów i w związku z tym postanowił przywrócić obowiązek wynajmu przewodnika, który towarzyszył będzie grupom szkolnym. Przewodnik taki będzie miał za zadanie nie tylko dbanie o bezpieczeństwo dzieci, ale także przybliżenie im ciekawych historii i wiadomości o górach. 

Szymon Ziobrowski z TPN wyjaśnia: „Chcemy, aby młodzież szkolna zwiedzała Tatry pod opieką osób, które mają odpowiednią wiedzę o bezpieczeństwie w górach, a także o odpowiednim zachowaniu w stosunku do przyrody. Chcemy edukować młodych ludzi, którzy w przyszłości będą samodzielnymi turystami”.

Koszt wynajmu licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego uzależniony jest od trasy – ceny zaczynają się od 250 zł. Przed wynajęciem przewodnika warto sprawdzić dokładnie jego kwalifikacje. Zdarza się, że oprowadzanie po górach proponują osoby co prawda znające góry, ale nie posiadające licencji.

Prowadzenie zorganizowanej grupy szkolnej bez przewodnika będzie traktowane jako wykroczenie, które może być ukarane kilkuset złotowym mandatem, bądź pouczeniem i przerwaniem wycieczki. Może też skończyć się skierowaniem sprawy do sądu grodzkiego.

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry