Autor: Justyna Sekuła | 5 lutego 2013 |

Włoskie zabytki w katastrofalnym stanie

Włoskie zabytki w katastrofalnym stanie  						
		 | Fot: diegoalbero / 
		CC BY

Jedne z najpopularniejszych włoskich zabytków niszczeją. Co jakiś czas pojawiają się niepokojące informacje na temat ich złego stanu technicznego: z rzymskiego Koloseum regularnie odpadają fragmenty murów, a w Pompejach zawalają się kolejne ściany. Okazuje się, że dobrze ma się jednak słynna Wieża w Pizie, która choć krzywa, ciągle stoi.

Marta Ciafaloni, architekt, ostrzega: „Chronicznie brakuje pieniędzy na konserwację i codzienne utrzymanie zabytkowych budynków. Państwo włoskie całkowicie zapomniało o bogactwie artystycznym i historycznym tego miasta”.

Konserwatorzy zabytków szczególną uwagę zwracają na obiekty dziedzictwa kultury i sztuki, którym grożą nieodwracalne szkody. Wśród nich znalazł się m.in. kompleks budynków sakralnych Certosa di Cali, którego początki datowane są na rok 1366. Pozytywnym aspektem jest działalność fundacji. Ciafaloni z zadowoleniem odnotowała, że jedna z nich na ratowanie XVI-wiecznego kościoła rycerzy św. Stefana na Piazza dei Cavalieri przeznaczyła aż 350 tys. euro.

Ciągle jednak to kropla w morzu potrzeb. 

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry