Autor: redakcja | 9 lipca 2018 |

Wycieczka do Omanu – Bliski Wschód w pełnej krasie!

Wycieczka do Omanu – Bliski Wschód w pełnej krasie!  						
		 | Fot: adobe.stock / forcdan / 
		Copyright

Bliski Wschód kusi i fascynuje. To zupełnie inny świat, dla wielu znany wyłącznie z filmów i książek. Nic więc dziwnego, że możliwość spędzenia tam wakacji jest tak interesująca. To w końcu okazja, by obcować z całkowicie inną kulturą i dowiedzieć się wiele o świecie. Jeśli chcesz poznać lepiej Bliski Wschód, rozważ wycieczkę do Omanu! Czytaj dalej, by przekonać się, dlaczego warto.

Oman – co trzeba wiedzieć przed wycieczką?

O Omanie wiesz tyle, że to jedyne państwo na świecie, którego nazwa rozpoczyna się na literę O? Czas to zmienić!

Kraj leży nad Morzem Arabskim, w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Dominującą religią jest Islam i poza obszarem hoteli wskazane jest, aby stosować się do zwyczajów narzucanych przez to wyznanie.

Transport w Omanie

Bardzo dobrym pomysłem na zwiedzanie Omanu jest wynajęcie auta. Co prawda w kraju na każdym kroku można natknąć się na taksówkę, ich ceny są jednak wysokie, a taksówkarze zawyżają je, gdy mają do czynienia z Europejczykami. Wynajem samochodu to wydatek rzędu 100 zł za dzień, a paliwo jest naprawdę tanie. Warto więc pomyśleć o takim sposobie na wycieczkę objazdową po Omanie.

W miastach dobrą i zdecydowanie tańszą alternatywą dla taksówek są autobusy. Jeżdżą dość często i są klimatyzowane. Przyjętym zwyczajem jest, że z przodu pojazdu podróżują kobiety lub rodziny z dziećmi, tył natomiast zarezerwowany jest dla mężczyzn.

Pogoda w Omanie

Przy planowaniu wycieczki warto też wziąć pod uwagę temperaturę. W styczniu wynosi ona mniej więcej 20°C, natomiast w lipcu może sięgać nawet 50°C. Przed wyjazdem zastanów się więc, który termin będzie Ci najbardziej odpowiadał.

Wycieczka z Dubaju do Omanu

Loty do Omanu są wciąż bardzo drogie. Dlatego proponujemy, żebyś rozważył znacznie tańszy lot do Dubaju, z którego trzy razy dziennie odjeżdżają autobusy do Muskatu, czyli stolicy Omanu.

Możesz także skorzystać z oferty biur podróży, na przykład na lidl-podróże.pl znajdziesz interesujące propozycje na zwiedzanie Bliskiego Wschodu.

Co warto zwiedzić w Omanie?

Wielki Meczet Sułtana Quaboosa

Słowo „Wielki” nie jest tutaj przypadkowe ani użyte na wyrost. Mieszczący się w Muskacie meczet jest zbudowany na powierzchni 416 tys. m². Meczet zachwyca symetrią, piękną grą świateł na mozaikach oraz licznymi zdobieniami z motywami roślinnymi. To jednak nie wszystko – w środku będziesz mógł zobaczyć drugi co do wielkości dywan perski na świecie! Tkało go przez 4 lata aż 600 kobiet.

Wadi

Wadi to wyschnięte wąwozy, które z nadejściem pory deszczowej wypełniają się wodą, tworząc piękne oazy. Można się na nie natknąć właściwie w całym Omanie, a dojazd do nich jest zawsze dobrze oznakowany.

Ogromne wrażenie może zrobić na Tobie Wadi Shab. To otoczony przez ogromne kamienie zbiornik z przejrzystą wodą, w której można się bez obaw kąpać. Dodatkowym atutem tego miejsca jest położona w pobliżu wielka jaskinia. Nie sposób się nie zachwycić!

Pustynia Wahiba Sands

To jedna z największych pustyń na świecie. Mało jest na świecie piękniejszych widoków niż zachód słońca oglądany z wysokiej wydmy pośrodku niczego!

Na pustyni możesz skorzystać z wielu atrakcji, jak jazda quadem, zjazd z wydm na desce czy przejażdżka na wielbłądzie.

Jak przygotować się do wyjazdu do Omanu?

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to konieczność posiadania wizy w Omanie. Nie ma problemu z jej pozyskaniem, można ją kupić choćby na granicy. W 2018 roku zlikwidowane zostały tygodniowe wizy i aktualnie dostępne są jedynie miesięczne, kosztujące 20 riali, czyli niecałe 200 zł.

Co zabrać na wycieczkę do Omanu?

  • Odpowiedni strój W Omanie panuje prawo Szariatu i chociaż mieszkańcy tego kraju są dość liberalnie nastawieni, jeśli chodzi o turystów, na wszelki wypadek warto, aby kobiety zaopatrzyły się w chustę na głowę. Pamiętaj również o zabraniu odpowiedniego stroju do zwiedzania religijnych miejsc.
  • Namiot – choć oczywiście można kupić go na miejscu i zaoszczędzić miejsce w bagażu. Baza noclegowa w Omanie nie jest jeszcze najlepiej rozwinięta, a hotele potrafią być naprawdę drogie, dlatego powszechną praktyką wśród turystów jest nocowanie w namiotach. Można je rozstawiać niemal wszędzie, a noce są ciepłe, więc to żaden problem!
  • Prawo jazdy – jeśli je posiadasz, koniecznie zabierz ze sobą w podróż. O ile po miastach można spokojnie przemieszczać się autobusami, o tyle transport na większe odległości jest już kłopotliwy. Wynajęcie auta rozwiąże wiele problemów.

 

Wakacje w Omanie – czy trzeba się szczepić?

Przed wyjazdem do Omanu, podobnie zresztą jak do pozostałych krajów azjatyckich, warto zajrzeć do kalendarza szczepień i w razie konieczności odnowić niektóre z nich. Standardowe szczepienia dla każdego, kto wybiera się na Bliski Wschód, to te przeciwko tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu. Warto również zabezpieczyć się przed malarią.

Oman to Bliski Wschód w pełnej krasie, a wizyta w tym kraju pozwoli Ci zanurzyć się w odmiennej, ale ogromnie fascynującej i wartej poznania kulturze. Jeśli więc marzy Ci się podróż do Azji, koniecznie weź pod uwagę Oman!

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry