Autor: Alicja Szulborska | 14 kwietnia 2013 |

Wyprawy na Krańce Ziemi….w ”Sztygarce” – „Alaska w miniaturze”

Wyprawy na Krańce Ziemi….w ”Sztygarce” – „Alaska w miniaturze”  						
		 | Fot: Alicja Szulborska / 
		Domena publiczna

23 IV o godz. 18:00 w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej odbędzie się spotkanie z cyklu „Wyprawy na Krańce Ziemi…” – „Ostoja przyrody Kenai – Alaska w miniaturze”. Pokaz slajdów zaprezentuje podróżnik, przyrodnik i fotograf – Sebastian Bielak. Prelekcja będzie połączona z promocją jego najnowszego albumu pt. „Parki narodowe i rezerwaty Alaski”. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Kuśpiel – kustosz Działu Etnograficzno-Podróżniczego Muzeum Miejskiego „Sztygarka”.

Sebastian Bielak spędził trzy miesiące na Alasce odwiedzając Półwysep Kenai oraz Wyżynę Środkowego Jukonu. Pobyt na Alasce wiązał się z jego stażem naukowo-badawczym w trzech parkach: Kenai, Koyukuk i Nowitna, w których zdobywał praktyczne doświadczenie oraz wiedzę na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody.

„Wyprawa na Alaskę była jedną z największych i najwspanialszych przygód w moim życiu. Dzięki niej mogłem na własne oczy zobaczyć jeden z ostatnich zakątków Ziemi, gdzie przyroda wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek jest tylko jednym z jej mniej znaczących elementów” – mówi podróżnik.

Sebastian Bielak – ukończył studia na Wydziale Geodezji i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i studia doktoranckie na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Jest wykładowcą i naukowcem w Instytucie Inżynierii i Gospodarki Wodnej Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmuje się głównie potamologią, czyli ekologią rzek. Dużo pisze, ma na swoim koncie ponad 100 publikacji z dziedziny inżynierii i ochrony środowiska, ochrony przyrody oraz ekologii. Z zamiłowania jest przyrodnikiem i fotografikiem-amatorem. Lubi wędrować po lesie i wspinać się po górach, zawsze znajdzie pretekst, aby z plecakiem i aparatem fotograficznym, chociaż na chwilę, wyruszyć w pieszą wędrówkę. Podczas wieczorków autorskich i wernisaży wygłasza prelekcje o ukochanej Alasce, które zawierają nie tylko dużo fotografii, ale również mnóstwo ciekawostek dotyczących dzikiej przyrody Alaski, przyrodniczych obszarów chronionych, problemów ekologicznych, z jakimi borykają się Alaskańczycy oraz codziennego życia ludzi Alaski, zarówno w jej części południowej (rozwiniętej cywilizacyjnie) jak również w niewielkich miasteczkach położonych pod północnym Kołem Podbiegunowym, ukrytych w głębi niedostępnej alaskańskiej głuszy. Strona: www.sebastianbielak.pl.

Wstęp: 2,50 zł
Miejsce: Muzeum Miejskie „Sztygarka”, ul. Legionów Polskich 69, Dąbrowa Górnicza
Strona organizatora spotkania: www.muzeum-dabrowa.pl

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry