Autor: Justyna Sekuła | 27 lutego 2013 |

Zamieszkaj w więzieniu

Zamieszkaj w więzieniu  						
		 | Fot: Alexey S. Yushenkov / 
		CC BY

Władze Obwodu Kalinigradzkiego, zainspirowanie gotyckimi zamkami Rynie i Lidzbarku Warmiński, które zyskały nowe, hotelowe życia, postanowiły w podobny sposób wykorzystać więzienie w Tapiewie (Gwardiejsk). XIV-wieczny zamek ma zostać zaadaptowany na luksusowy hotel, który będzie przyciągał turystów nie tylko miejscem noclegowym, ale także ofertą kulturalną – w średniowiecznym skrzydle budynku powstać ma muzeum i sale wystawiennicze. Konserwator zabytków Łarisa Kopcelowa liczy na zainteresowanie prywatnych inwestorów i pozyskanie dotacji z Unii Europejskiej.

Historia Tapiewa rozpoczyna się w drugiej połowie XIII wieku. Wtedy to, a dokładnie w 1265 r., Krzyżacy podbili istniejący wcześniej na tych terenach gród pruski, by 15 lat później w widłach rzek Pregoły i Dejmy rozpocząć budowę nowego, ceglanego zamku. Z Tapiewem związane są postaci wielkiego księcia litewskiego, Witolda, który został tu ochrzczony w 1385 r. oraz Albrechta Hohenzollerna, który zmarł w mieście w 1568 r.

Ok. 40 km na północ od zamku, we wsi Krasnoje, powstać ma Bałtycka Elektrownia Atomowa. Czy wpłynie to na atrakcyjność planowanej inwestycji?

Zobacz też

Zobacz również


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *strzałka do góry