Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Afganistan

Oficjalna nazwa Afganistanu brzmi: Islamskie Państwo Afganistanu. Stolicą tego położonego w Azji Środkowej państwa jest Kabul. Całkowita powierzchnia kraju wynosi ponad 650 tys. km², a większość tego obszaru zajmują góry. W Afganistanie panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny suchy, w północnej części kraju przechodzi on w bardzo suchy. Na terenach górskich i wyżynnych nabiera cech klimatu górskiego. Najwyżej położony punkt Afganistanu to szczyt Noszak: 7 492 m.

W XIX w. obszar Afganistanu był terenem spornym pomiędzy Rosją a Wielką Brytanią. Brytyjczykom nie udało się podbić Afganistanu, ale zdołali przejąć kontrolę nad jego polityką zagraniczną. Kraj stał się buforem między posiadłościami tych dwóch imperiów. Pełną niepodległość Afganistan odzyskał w roku 1919. Początkowo, do 1973 r. był królestwem, po przewrocie stał się republiką. Rozpętała się wojna domowa, w którą wmieszał się Związek Radziecki. Przez dekadę trwały walki między siłami ZSRR a partyzantką tzw. mudżahedinami. W 1994 roku, już po wycofaniu się sił rosyjskich, skonfliktowane armie uczestniczące w wojnie domowej uciszyli talibowie, ruch fundamentalistów islamskich. Zjednoczyli niemal cały kraj, poza najbardziej na północ wysuniętymi prowincjami i wprowadzili ścisłe prawo muzułmańskie. Reżim talibów nie spotkał się jednak z międzynarodowym uznaniem. Zostali obaleni w 2002 r. przez wojska USA i siły muddżahedinów. Sytuacja do dziś nie jest stabilna.

Odwiedzając Afganistan warto zobaczyć kilka miejsc. Przede wszystkim najważniejsze miasto tego kraju, jego stolicę – Kabul. Niegdyś był ważnym ośrodkiem turystycznym, znajdują się tu m.in. Bagh-e Zanana (park przeznaczony wyłącznie dla kobiet), Afgańskie Muzeum Narodowe, Muzeum Min Lądowych. Inną atrakcją jest Band-e Amir, zespół sześciu jezior w Hindukuszu w środkowym Afganistanie. Obszar ten był pierwszym parkiem narodowym w kraju. Warto odwiedzić też dzielącą Afganistan i Pakistan Przełęcz Chajberską, Minaret w Jam (UNESCO, drugi co do wielkości murowany minaret na świecie) i posągi Buddy niedaleko miasta Bamjan.

Afganistan - więcej informacji

Praktyczne informacje o Afganistanie

Afganistan w pigułce

Afganistan flaga Oficjalna nazwa: Islamska Republika Afganistanu (د افغانستان اسلامي جمهوریت جمهوری اسلامی افغانستان)

Waluta:
afgani (AFN)
Język:
perski, paszto
Liczba ludności:
30419928
Powierzchnia:
652230 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
republika islamska
Stolica:
Kabul
Nr. kierunkowy:
+93
Kod ISO 3166:
AFG
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry