Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Anglia

Anglia to największa część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Położona jest na wyspie Wielkiej Brytanii, którą otaczają Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i Kanał La Manche, i zajmuje powierzchnię 130 395 km². Na lądzie Anglia graniczy z Walią i Szkocją. Stolicą jest Londyn, będący jednocześnie stolicą Wielkiej Brytanii. Poza Londynem, do największych miast Anglii należą Birmingham, Sheffield, Bradford i Liverpool.

Historia państwa rozpoczyna się od powstania w 927 roku Królestwa Anglii. Zajmowało większość wyspy Wielka Brytania, tereny obecnej Anglii i Walii. Początkowo najważniejsza rezydencja królewska znajdowała się w miejscowości Winchester, Londyn posiadał jednak status równorzędny i na początku XII wieku stał się stolicą królestwa. Królestwo Anglii istniało do roku 1707, kiedy to podpisano Akt Unii i powołano Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii. Przez wieki władza przechodziła kolejno przez ręce wielu rządzących, jednak najważniejsze z nich to dynastie Plantagenetów, Tudorów i Stuartów. Obecnie głową państwa jest królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II z dynastii Windsorów. W odróżnieniu od pozostałych krajów Wielkiej Brytanii, Anglia poddana jest parlamentowi brytyjskiemu – nie posiada własnego parlamentu. Anglia dzieli się na 3 obszary: Anglia Południowa, Midlands, Anglia Północna. W każdym z nich wyróżniamy regiony, które dzielą się dalej na hrabstwa. Poszczególne hrabstwa różnią się między sobą i wszystkie mają bardzo bogatą historię.

Anglia to kraj monarchii, tradycji, konserwatyzmu, a jednocześnie awangardy. Prezentuje niezwykłą mieszankę kulturową, a jednak zachowuje swój własny, wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Poza tym dysponuje mnóstwem atrakcyjnych turystycznie terenów. Bogata historia sprawia, że niemal na każdym kroku można spotkać zabytki przeszłości warte odwiedzenia. Przykładem może być Stonehenge, czyli tajemnicza budowla pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Anglia pełna jest monumentalnych twierdz i zamków, za najpiękniejszy w kraju uważa się otoczony jeziorem Leeds Castle. Warto też odwiedzić Londyn: zobaczyć Big Ben, pałac Buckingham i Katedrę Westminsterską, popłynąć w rejs Tamizą, odwiedzić British Museum i podziwiać panoramę miasta z potężnego London Eye.

Anglia - więcej informacji

Praktyczne informacje o Anglii

Anglia w pigułce

Anglia flaga Oficjalna nazwa: England (England)

Waluta:
Funt szterling (GBP, £)
Język:
angielski
Liczba ludności:
53012500
Powierzchnia:
130395 km2
Religie:
anglikanizm
Ustrój polityczny:
monarchia parlamentarna
Stolica:
Londyn
Nr. kierunkowy:
+44
Kod ISO 3166:
GB
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry