Galeria

Antigua i Barbuda

Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Antigua i Barbuda

Karaiby z reguły kojarzą się nam z lazurowymi wodami oceanu, niesamowitymi, piaszczystymi plażami i możliwością podziwiania dziewiczej przyrody. Nie inaczej jest w przypadku niewielkiego wyspiarskiego państwa – Antigui i Barbudy, które zaliczane jest do archipelagu Antyli Małych położonych na Morzu Karaibskim. Mimo, że w nazwie kraju wymienione są tylko dwie wyspy to w skład Antigui i Barbudy wchodzi jeszcze Redonda.

W czasach prekolumbijskich tereny te zamieszkiwane były między innymi przez Sibonejów oraz Arawaków. Z początkiem XII wieku osiedlili się tu Karaibowie. To między innymi na wyspy należące do Antigui i Barbudy dotarła w 1493 r. druga z wypraw Krzysztofa Kolumba. W XVII wieku władzę nad wyspami przejęli Brytyjczycy. Jednakże można było tu spotkać także kolonizatorów z Hiszpanii i Francji – wpływy wszystkich tych kultur do dzisiaj można dostrzec w tutejszej kulturze, tradycjach i architekturze. Można odnaleźć tu także wpływy ludności afrykańskiej, która była sprowadzana do niewolniczej pracy na brytyjskich plantacjach trzciny cukrowej, bawełny i tytoniu. Mimo zniesienia niewolnictwa mniej więcej w połowie XVIII wieku ludność dalej była wykorzystywana do ciężkiej pracy, dlatego wybuchały tu liczne powstania niewolników.

Antigua i Barbuda w 1967 r. uzyskały autonomię jako państwo stowarzyszone z Wielką Brytanią, a w 1981 r. uzyskały niepodległość.

Wakacje na Antigua i Barbuda wybierają z reguły osoby kochające wypoczynek na łonie natury i możliwość obcowania z niesamowitą przyrodą. Pod tym względem bardzo ciekawym miejscem jest najmniejsza z wysp wchodzących w skład państwa – Redonda. Ma ona wielkość około 53 km2 i jest niezamieszkała. Znajduje się na niej wygasły wulkan, który jest jej główną atrakcją. Wyspę tą można obejrzeć podczas rejsu po Morzu Karaibskim – umożliwiającym zejście na ląd.

Barbuda to z kolei prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych – szczególnie nurkowania. Tutejsze rafy obfitują w unikalne gatunki roślin i zwierząt. Plaże są piaszczyste, a tereny położone wgłębi wyspy stanowią rezerwat przyrody chroniący endemiczne gatunki tutejszej fauny i flory. Wyspa ma 161 km2 i zamieszkała jest przez ok. 1500 osób, które skupiają się wokół miasta Codrington.

Antigua jest największą z wysp. Oferuje ona wiele atrakcji dla wybierających się tu osób. Można tu podziwiać zarówno ciekawe formacje skalne jak Most Diabła (Devil’s Bridge) oraz zabytki architektury użytkowej – budynki z dawnych plantacji trzciny cukrowej czy stocznię i bazę admirała Nelsona. Na wyspie znajduje się wiele malowniczych zatoczek, które są idealnym miejscem do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych.

Największym ośrodkiem miejskim Antigui a zarazem jej stolicą jest Saint John’s. W mieście warto zobaczyć przede wszystkim kościół św. Jana oraz odwiedzić Muzeum Antigua i Barbuda, które mieści się w dawnej siedzibie Sądu Kolonialnego. Muzeum udostępnia zabytki zarówno z czasów kolonialnych jak i prekolumbijskich, kiedy tereny te zamieszkiwane były przez Karaibów i Arawaków. Jeśli chce się poznać bliżej historię wyspy to warto również odwiedzić rezerwat archeologiczny Indian Point, który leży niedaleko kurortu Long Bay.

Również na Antigua znajdują się przepiękne plaże, szczególnie w pobliżu takich kurortów jak Bolans Village i Galley Bay.

Antigua i Barbuda - więcej informacji

Praktyczne informacje o Antigua i Barbuda

Antigua i Barbuda w pigułce

Antigua i Barbuda flaga Oficjalna nazwa: Antigua i Barbuda (Antigua and Barbuda)

Waluta:
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Język:
angielski
Liczba ludności:
91000
Powierzchnia:
435,3 km2
Religie:
dominująca: protestantyzm
Ustrój polityczny:
monarchia konstytucyjna
Stolica:
Saint John's
Nr. kierunkowy:
+1 268
Kod ISO 3166:
AG
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry