Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Argentyna

Argentyna położona jest w południowo-zachodniej części Ameryki Południowej. Graniczy z takimi państwami jak: Boliwia, Brazylia, Chile, Paragwaj i Urugwaj. W skład kraju wchodzi miasto autonomiczne Buenos Aires i 23 prowincje. Stolicą jest uchodzące za jedno z najpiękniejszych miast tego kontynentu, już wymienione, Buenos Aires.

Zanim na terenie obecnej Argentyny pojawili się Europejczycy ziemie były własnością Indian. Przez długi okres czasu była to część wielkiego imperium hiszpańskiego. Jako niepodległe państwo istnieje od 1816 roku. Po II wojny światowej w kraju miały miejsce rządy słynnych peronistów, a potem wojskowej junty. Pierwsze demokratyczne wybory odbyły się w 1983 roku.

Najważniejsze regiony geograficzne to Pampa, Patagonia, Ziemia Ognista, Andy, pogórze Cuyo, równiny Gran Chaco, Mezopotamia. Do symboli świata przyrody należą Aconcagua wznosząca się na 6962 m. n.p.m., lodowiec Perito Moreno znajdujący się w Patagonii, najwyższy wodospad na świecie – Iquacu oraz dzikie konie, które są charakterystycznym elementem krajobrazu praktycznie na terenie całego kraju.

W trakcie podróży przez ten kraj warto zobaczyć miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, tj.: Dolina Quebrada de Humahuaca, Parki Narodowe: Los Glaciares, Iguazu, Ischigualasto-Talampaya, zespół sztuki naskalnej w Jaskini Rąk, Półwysep Valdés, misje jezuickie na obszarach zamieszkanych przez Guaranów oraz zespół jezuickich obiektów architektonicznych wraz z estancias w Cordobie.

Stąd wywodzi się słynna yerba mate, to Argentyna jest ojczyzną tanga, którego początki związane są z najbiedniejszymi przedmieściami Buenos Aires. Do grona sławnych na świecie pisarzy należą tacy Argentyńczycy jak Julio Cortazar czy Jorge Luis Borges. To w Argentynie powstał „Transatlantyk” Witolda Gombrowicza.

Argentyna - więcej informacji

Praktyczne informacje o Argentynie

Argentyna w pigułce

Argentyna flaga Oficjalna nazwa: Republika Argentyńska (Argentina, República Argentina)

Waluta:
peso argentyńskie (ARS)
Język:
hiszpański, mapudungun, keczua, guarani, włoski, polski
Liczba ludności:
41769726
Powierzchnia:
2766890 km2
Religie:
katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Buenos Aires
Nr. kierunkowy:
+54
Kod ISO 3166:
AR
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry