Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Praktyczne informacje o Bangladeszu

Komunikacja

Przemieszczanie się po Bangladeszu nie należy do najłatwiejszych. Większość dróg jest w bardzo złym stanie, co zdecydowanie utrudnia podróż. Co więcej, środki transportu również nie należą do najlepszych, w związku z czym trzeba liczyć się z pokonywaniem kilkudziesięciu kilometrów w kilka godzin. Posiadając sporo czasu, warto jednak przeznaczyć cały dzień i udać się z jednego miejsca w drugie, aby poczuć lokalny klimat i móc cieszyć się często atrakcyjnymi widokami z okna autobusu czy pociągu.

Środki lokomocji na terenie Bangladeszu

Autobus
Autobus jest najczęściej wybieranym środkiem transportu, ze względu na co z reguły jest bardzo zatłoczony. Bardzo rzadko przytrafia się możliwość uzyskania miejsca siedzącego – często trzeba wręcz wygimnastykować się, aby zmieścić się do autobusu wypełnionego pasażerami. Podróż tym środkiem transportu bywa bardzo męcząca, przede wszystkim na długich odcinkach drogi, co wynika ze względu na zły stan techniczny pojazdów oraz jedne z najgorszych dróg w całej Azji, a także charakter kierowców. Nie przestrzegają oni jakichkolwiek zasad ruchu drogowego, wyprzedzając inne pojazdy z każdej strony, przejeżdżając na czerwonym świetle czy nie ustępując pierwszeństwa pieszym. Chcąc uniknąć tego rodzaju sytuacji, można skorzystać z usług droższych przewodników, którzy oferują nawet klimatyzowane autobusy o wysokich standardach. Niestety, one również pokonują kręte i niezbyt zadbane drogi.

Samochód
Podróżowanie samochodem po drogach Bangladeszu jest dość ryzykowne. Nie poleca się go osobom, które nie są dobrze rozeznane w sytuacji na drogach tego kraju. Przede wszystkim warto wiedzieć, że oficjalnie panuje tu ruch lewostronny. Jak jednak zauważa się, w praktyce wygląda to często inaczej – samochody można zobaczyć po każdej stronie jezdni. Kierowcy nie przestrzegają jakichkolwiek zasad ruchu drogowego, jeżdżą na wyczucie, często powodując wypadki i kolizje.

Pociąg
Podróż pociągiem jest zdecydowanie dłuższa niż podróż autobusem, jednak często także o wiele bardziej komfortowa. Wagony posiadają zdecydowanie więcej łóżek, a cena za podróż z jednego miasta do drugiego w porównaniu do ceny autobusowej jest znacznie niższa. Osoby, którym zależy na posiadaniu dość wysokiego komfortu jazdy, mogą wykupić bilet w pierwszej klasie, czyli najwyższej, gwarantującej o wiele wyższy standard.

Bangladesz - więcej informacji

Praktyczne informacje o Bangladeszu

Bangladesz w pigułce

Bangladesz flaga Oficjalna nazwa: Ludowa Republika Bangladeszu (বাংলাদেশ, গনপ্রজাতন্ত্রী বাংলােদশ)

Waluta:
taka (BDT)
Język:
bengalski
Liczba ludności:
152518015
Powierzchnia:
144000 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Dhaka
Nr. kierunkowy:
+880
Kod ISO 3166:
BD/BGD/050
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry