Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Belgia

Belgia leży w zachodniej części Europy, w południowych Niderlandach nad Morzem Północnym. Sąsiaduje z Francją, Luksemburgiem, Niemcami i Holandią.

W przeszłości obszar zamieszkany był przez Celtów i celtycko-germański lud Belgii. W swojej historii krajem władali Rzymianie, Frankowie, Francuzi, Niemcy, Austriaków, Hiszpanów. Była także częścią Burgundii oraz istniała jako Królestwo Niderlandów razem z Holandią. Od 1830 roku jest niepodległym państwem.

Do największych miast na terytorium Belgii należą Bruksela, Antwerpia, Gandawa, Charleroi, Liège, Brugia i Namur.

Na terenie kraju znajduje się 11 zabytków ze światowej listy dziedzictwa UNESCO. Wśród nich są: dom, pracownie i muzeum rodów Plantin i Moretus w Antwerpii, domy beginek we Flandrii, cztery windy na Kanale Centralnym wraz z otoczeniem, główne rezydencje miejskie w Brukseli zaprojektowane przez Victora Hortę, Pałac Stocleta w Brukseli, Plac La Grand w Brukseli, katedra Notre-Dame w Tournai, miejskie wieże strażnicze we Flandrii i Walonii, neolityczne kopalnie krzemienia w Spiennes, stanowiska górnicze w Walonii oraz zabytkowe centrum Brugii.

Najwięcej turystów odwiedza Belgię ze względu na takie miasta jak Antwerpia, Bruksela, Brugia czy Liège. Największą popularnością cieszą się takie zabytki jak Atomizm, średniowieczny ratusz, Dom Króla czy miniatura miast Europy (tzw. Mini Europa) w Brukseli, Katedra Najświętszej Maryi Panny w Antwerpii, słynna Bazylika Krwi w Brugii czy Muzeum Curtisa mieszczące się w Liège. Atrakcją w okresie zimowym są Ardeny i tamtejsze trasy narciarskie i snowbordowe.

To kraj przede wszystkim kraj dla miłośników miast i zabytków architektonicznych, wysokiej kultury; malarstwa i sztuki (liczne znakomite muzea) oraz smakoszy czekolady i piwa.

Belgia - więcej informacji

Praktyczne informacje o Belgii

Belgia w pigułce

Belgia flaga Oficjalna nazwa: Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien)

Waluta:
1 euro = 100 centów
Język:
niderlandzki, francuski, flamandzki, niemiecki, waloński
Liczba ludności:
10584534
Powierzchnia:
30528 km2
Religie:
katolicyzm
Ustrój polityczny:
monarchia konstytucyjna
Stolica:
Bruksela
Nr. kierunkowy:
+32
Kod ISO 3166:
BE
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry