Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Białoruś

Białoruś jest państwem, które możemy odwiedzić bez planowania wycieczki miesiącami. Graniczy od zachodu z Polską, dlatego taki wyjazd nie wymaga ogromnych nakładów finansowych i wiele czasu. Powierzchnia państwa wynosi 207,6 tys. km2 i zamieszkuje je nieco ponad 10 mln ludności.

Przez wiele lat terytoria dzisiejszej Białorusi podlegały innym państwom, w tym m.in. Rosji. Dopiero w marcu 1918r. ogłosiła ona niezależność, nazywając się Białoruską Republiką Ludową. Taki stan nie trwał długo, jedynie do początku 1919 r. Przez pewien okres ziemie białoruskie należały także do Polski. Od 1991 r. Republika Białoruska jest suwerennym państwem, a stolicą został Mińsk.

Będąc w Białorusi warto wybrać się w okolice Niemenu oraz Góry Dzierżyńskiej. – Widoki są piękne. Znajduje się tu niestety stosunkowo niewiele zabytków, jak na tak duże państwo. Mimo to, z pewnością nie będziemy żałować wyjazdu. Nasi wschodni sąsiedzi posiadają bowiem kilka atrakcji turystycznych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESO (np. zespół zamkowy w Nieświeżu czy zespół zamkowy w Mirze).

Białorusini są w stosunku do Polaków niezwykle mili i życzliwi. Głównie w zachodniej i północnej części kraju spotkać można polską mniejszość. Być może uda nam się nawet porozmawiać z rodowitymi mieszkańcami Białorusi w języku polskim. Co prawda nie władają nim płynnie, ale na tyle dobrze, że bez problemu uzyskamy podstawowe informacje.

Białoruś - więcej informacji

Praktyczne informacje o Białorusi

Białoruś w pigułce

Białoruś flaga Oficjalna nazwa: Republika Białorusi (Беларусь, Рэспубліка Беларусь )

Waluta:
1 rubel białoruski = 100 kopiejek (BYR)
Język:
urzedowy: białoruski, rosyjski; język używany: białoruski, rosyjski, polski, ukraiński
Liczba ludności:
9463300
Powierzchnia:
207600 km2
Religie:
dominująca: prawosławie
Ustrój polityczny:
republika prezydencka
Stolica:
Mińsk
Nr. kierunkowy:
+375
Kod ISO 3166:
BY
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry