Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Botswana

Kiedy myślimy o wyprawach do Afryki stają nam przed oczyma obrazy bezkresnych sawann spalonych promieniami słońca, niewielkie kępy drzew, ukryte wśród traw bagniska i poruszające się wśród tego krajobrazu stada dzikich zwierząt. Obrazek ten doskonale pasuje do Botswany, kraju, który od lat znany jest miłośnikom safari i wypraw do przyrodniczych rajów.

Botswana leży w Afryce Południowej, na północ od Republiki Południowej Afryki. Powierzchnią niemal dorównuje Francji, ale zamieszkuje ją niespełna 2 miliony ludzi. Główne siedziby ludzkie skupione są na obrzeżach kraju. Jego wnętrze pozostaje zaś niemal całkowicie bezludne. To raj dla dzikiej zwierzyny i miejsce, gdzie nadal podziwiać można wspaniałe afrykańskie krajobrazy.

Największym bogactwem Botswany jest jej przyroda. Od kilkunastu lat rząd prowadzi planową politykę turystyczną i ekologiczną, która w coraz lepszy sposób pozwala na udostępnianie turystom tych niezwykłych terenów oraz stwarza możliwości na ich przetrwanie dla kolejnych pokoleń.

Przybywający do Botswany turysta może tu doświadczyć prawdziwego kontaktu z przyrodą. Na północy kuszą kryształowo czyste wody delty Okavane. Rozciągające się wokół niej bagniska są siedzibą hipopotamów i innych dzikich zwierząt. Do wodopojów przybywają tu liczne stada antylop, gazeli czy bawołów. Wśród nich zamieszkują także królowie sawanny czyli lwy. Na północy kraju znajduje się także najbardziej znany z tutejszych parków narodowych, Chobe. Jest to jedno z największych na świecie skupisk słoni.

Wnętrze Botswany pokrywa pustynia Kalahari. Oferuje ona podróżnikom księżycowe krajobrazy, które w wielu miejscach zupełnie nie zgadzają się z naszymi wyobrażeniami o tym krajobrazie. Nie znajdziemy tu zbyt wielu piaszczystych wydm. Raczej kamieniste przestrzenie, koryta wyschniętych rzek okresowych oraz misy słonych jezior, w których zalega sól.

Najlepszy sposób na poznawanie Botswany to wyprawy safari, z noclegami wśród dzikiej przyrody. Mogą być one zarówno zorganizowane jak i samodzielne. Podróżować można samochodem terenowym, rowerem, a między większymi miastami także lokalnymi autobusami. Także wybór oferty noclegowej jest duży. Od luksusowych bungalowów po dzikie pola namiotowe wśród bezkresnych przestrzeni parków narodowych.

Jedno jest pewne. Nie jest to wyjazd dla nowicjuszy. Choć Botswana należy do krajów stosunkowo jak na Afrykę cywilizowanych i bezpiecznych to nie można zapominać o tym, że są to wciąż tereny, gdzie turysta musi być przygotowany na różne nieprzewidziane sytuacje.

Botswana - więcej informacji

Praktyczne informacje o Botswanie

Botswana w pigułce

Botswana flaga Oficjalna nazwa: Republika Botswany (ang. Republic of Botswana, tswana Lefatshe la Botswana)

Waluta:
pula (BWP)
Język:
angielski, tswana
Liczba ludności:
2038228
Powierzchnia:
600370 km2
Religie:
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Gaborone
Nr. kierunkowy:
+267
Kod ISO 3166:
BW
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry