Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Brazylia

Brazylia to największe państwo na kontynencie Ameryki Południowej oraz piąte co do wielkości na świecie. Kraj położony jest nad Oceanem Atlantyckim i liczy 7491 km wybrzeża. Sąsiaduje z takimi państwami jak: Argentyna, Boliwia, Gujana Francuska, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj oraz Wenezuela.

Odkryta w 1500 roku przez Portugalczyków już 6 tys. lat wcześniej zamieszkiwana była przez półkoczownicze plemiona Indian. W 1882 roku utworzono na tym terenie Cesarstwo Brazylii. W 1889 roku stała się republiką federacyjną. Obecna konstytucja została uchwalona w 1988 roku. Współczesna Brazylia to 26 stanów i jeden dystrykt federalny.

Do największych i najbardziej znanych miast należą m.in.: São Paulo, najchętniej wybierane przez turystów z całego świata i malowniczo położone Rio de Janeiro, Belo Horizonte, stolica kraju – Brasilia, Recife, Salvador oraz Vitória.

Najważniejszymi krainami geograficznymi tego wielkiego kraju są Wyżyna Gujańska, Wyżyna Brazylijska, Nizina Amazonki (popularnie nazywana Amazonią) oraz część Niziny La Platy.

Największą i znaną na całym świecie rzeką Brazylii jest Amazonka. Ma największy średni przepływ, dorzecze i według wielu specjalistów jest także najdłuższą rzeką świata. Najwyższym szczytem kraju jest wznoszące się na wysokość 2994 m n.p.m. Pico da Neblina na Wyżynie Gujańskiej.

Brazylia słynie na całym świecie z corocznego karnawału w Rio de Janeiro. Każdego roku tuż przed Wielkim Postem przez cztery dni ludzie wychodzą na ulice po to, aby bawić się i tańczyć. Mają miejsce słynne pokazy szkół samby. Oprócz festiwalu w Rio na terenie Brazylii odbywają się trzy inne znane karnawały, ale nie tak komercyjne; w Salwadorze, Recife oraz Olindo. Tańcami narodowymi są cabaclinhos, caiapós i cavalhada. Nie można także zapomnieć, że kraj ten to także ważny producent i eksporter słynnych telenowel.

Będąc na miejscu warto spróbować lokalnej kuchni, zróżnicowanej w poszczególnych rejonach tego ogromnego kraju. Brazylijskie dania powstały w wyniku wpływów wielu kultur; indiańskiej, europejskiej i afrykańskiej. Najbardziej znanymi potrawami są vatapó, sarapatel, churrasco, feijoada. Będąc na miejscu warto skosztować słynnego brazylijskiego piwa, caipirinhy i guarany.

Brazylia to przede wszystkim radośni ludzie, samba, piłka nożna, Indianie, Amazonia i las deszczowy oraz Rio de Janeiro oraz słynna figura Chrystusa Zbawiciela. To także kolonialny Salwador, mokradła Pantanal, na których można zobaczyć m.in. kajmany, kapibary, pancerniki czy piranie, a także częściowo brazylijskie wodospady Iquacu.

Brazylia - więcej informacji

Praktyczne informacje o Brazylii

Brazylia w pigułce

Brazylia flaga Oficjalna nazwa: Federacyjna Republika Brazylii (port. Brasil, República Federativa do Brasil)

Waluta:
real brazylijski (BRL)
Język:
portugalski
Liczba ludności:
205071500
Powierzchnia:
8511965 km2
Religie:
katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika federalna
Stolica:
Brasilia
Nr. kierunkowy:
+55
Kod ISO 3166:
BR/BRA/076
planetescape.pl
sieć q hotel logo
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry