Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Brunei

Brunei to państwo położone w południowo-wschodniej Azji. Leży ono na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Państwo posiada dostęp do Morza Południowochińskiego i graniczy z Malezją. W głównej mierze jest to teren nizinny, jednakże na południu kraju rozciągają się góry z najwyższym szczytem kraju – Pagonprick wznoszącym się 1850 m n.p.m. Większość wybrzeża jest piaszczysta, jednakże na wschodnim jego krańcu znajdują się bagna.

Choć Brunei jest małym państwem, to znanym jest głównie z bogatych złóż ropy naftowej. W zdecydowanej większości obszar kraju pokrywają wilgotne lasy równikowe. Można przemierzać je wytyczonymi szlakami. Na wybrzeżu znajdują się lasy mangrowe zamieszkiwane przez różne gatunki małp.

Stolicą państwa jest Bandar Seri Begawan nazywane przez mieszkańców BSB. Miasto przecina rzeka Brunei, a po jednej jej stronie znajduje się najstarsza dzielnica Kampung Ayer, gdzie domy stoją na palach w wodzie. W BSB znajdują się dwa piękne meczety. Jednym z nich jest meczet sułtana Omara Alego Saifuddiena, który został wzniesiony w 1958 roku. Kopuła meczetu pokryta jest płytkami z weneckiego złota, które lśnią w promieniach słońca. Przed meczetem ustawiona jest kopia XVI-wiecznej łodzi królewskiej. Drugi meczet zwany Kiarongiem jest znacznie większy i został on wzniesiony w 1993 roku. Poświęcony on jest aktualnemu władcy. W mieście również warto zobaczyć pałac sułtana, który został wybudowany w XX wieku w stylu modernistycznym. Jest największym i najbardziej okazałym na całym świecie. Dookoła pałacu rozciąga się piękny park. Bogate w ciekawe eksponaty są muzea, które warto zwiedzić – Muzeum Brunejskie, Muzeum Technologii Malezyjskiej, Muzeum Regaliów. W zachodniej części Brunei znajduje się miasto Kuala Belait, które jest centrum wydobywania ropy naftowej. Jest to również główny port państwa. Na wschodzie położone jest miasto Muara. Znane jest ono z pięknej plaży rozciągającej się wzdłuż wybrzeża Morza Południowochińskiego.

Kolejnym pięknym miastem Brunei jest Seria, gdzie znajduje się meczet, muzeum prowadzone przez Shell Petroleum, pomnik miliardowej baryłki ropy naftowej i Sungei, skąd można obserwować migrujące ptaki.

Brunei - więcej informacji

Praktyczne informacje o Brunei

Brunei w pigułce

Brunei flaga Oficjalna nazwa: Państwo Brunei Darussalam (mal. Brunei, Brunei Darussalam, Negara Brunei Darussalam)

Waluta:
dolar Brunei (BND)
Język:
malajski
Liczba ludności:
381371
Powierzchnia:
5770 km2
Religie:
islam, buddyzm, chrześcijaństwo
Ustrój polityczny:
monarchia absolutna
Stolica:
Bandar Seri Begawan
Nr. kierunkowy:
+673
Kod ISO 3166:
BN
planetescape.pl
sieć q hotel logo
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry