Bułgaria

Bułgaria w pigułce

Flaga Bułgarii
Oficjalna nazwa Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България)
Stolica
Sofia
Waluta
1 lew = 100 stotinek (BGN)
Język
bułgarski
Liczba ludności
7 531 000
Powierzchnia
110 910m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Bułgarii Hotele w Bułgarii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Bułgarii

Szczepienia
Wybierając się w podróż do Bułgarii nie musimy poddawać się żadnym szczepieniom.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) – niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – niekonieczne
Wścieklizna – niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu – niekonieczne
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne

Lekarstwa do zabrania
W dużych miastach nie powinniśmy mieć problemu z zakupem leków w aptekach, ponieważ czynne są zazwyczaj 24 h na dobę. Warto jednak zabrać odpowiedni zapas leków, które musimy przyjmować ze względów zdrowotnych, repelenty i środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe.
Osoby noszące soczewki powinny zaopatrzyć się w krople nawilżające oraz odpowiedni zapas płynu do soczewek. Poza dużymi miastami z jego zakupem może być problem.

Choroby zakaźne

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Bułgaria jest bezpiecznym państwem.

Na terenie dużych miast należy uważać na złodziei, szczególnie kieszonkowców. Zaleca się trzymanie cennych rzeczy i ważnych dokumentów sejfie hotelowym.

Trzeba być uważnym na kursy walut w kantorach znajdujących się w centrum Sofii.

Kupując produkty na bazarach należy dokładnie przeliczać pieniądze wydawane przez sprzedawców. Częstą sytuacją jest źle wydana reszta, oczywiście ze stratą dla nas, czy zawyżanie ceny dla obcokrajowców.

Za handel narkotykami lub środkami odurzającymi grożą wysokie kary. Jeśli ktoś zostanie złapany na wwozie lub wywozie narkotyków do Bułgarii powinien liczyć się z pozbawieniem wolności od 3 do 15 lat oraz grzywną. Wysokość kary zależna jest od tego, czy dana osoba została złapana z narkotykami, środkami odurzającymi czy też ze składnikami służącymi do ich produkcji.

Insekty
Przede wszystkim komary i kleszcze. Pierwsze z nich najbardziej dają o sobie znać w okresie letnim. Najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie repelenty. W terenie lesistym trzeba nosić długie spodnie i bluzki z długim rękawem. Po powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć ciało.

Podróżowanie z dziećmi
Jeśli w podróż wybieramy się z dzieckiem należy zadbać o to, aby posiadało własny paszport lub inny dokument tożsamości (przepis obowiązujący od dnia 26 czerwca 2012).

W razie choroby
Większość lekarzy z Bułgarii ma zawarte kontrakty z NFZ, dlatego jeszcze przed wyjazdem z kraju należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z jej posiadaniem za standardową wizytę u lekarza zapłacimy niewielką sumę. W szpitalach, które mają zawartą umowę z NFZ leczenie jest bezpłatne.
Polskie polisy są w większości honorowane na terytorium Bułgarii. W razie ew. kosztów leczenia ubezpieczyciel zwraca je po powrocie do kraju. Polisa ubezpieczeniowa jest szczególnie ważna w razie ew. kosztów leczenia w prywatnych szpitalach i klinikach czy transporcie chorego do kraju.

Przykładowe ceny: pełne badanie lekarskie to koszt ok. 320 euro, wizyta u stomatologa ok. 20 euro, a założenie opatrunku ok. 4 euro.

Zgłoś błąd

Bułgaria w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България)
Stolica
Sofia
Waluta
1 lew = 100 stotinek (BGN)
Język
bułgarski
Liczba ludności
7531000
Powierzchnia
1109102
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna

Bułgaria - więcej informacji