Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Burkina Faso

Burkina Faso położona jest w Afryce Zachodniej, pomiędzy Mali a Ghaną. Dawniej nosiła nazwę Górna Wolta, do czasu gdy w 1984 roku prezydent Thomas Sankara nadał państwu nową nazwę, która w tłumaczeniu z języków mossi i diula (główne rdzenne języki kraju) oznacza „kraj prawych ludzi”. Stolica Burkiny Faso to Wagadugu (Ouagadougou), nazywane przez Burkińczyków Ouaga.

Kraj jest dawną kolonią francuską, niepodległość uzyskał w 1960 roku. Według danych z 2007 roku, wskaźnik analfabetyzmu wynosi tam ponad 70% i jest najwyższy na świecie.

Występuje głównie klimat tropikalny, z dwoma porami roku. Pora deszczowa występuje na południu kraju od maja do października, a na północy jest krótsza – od lipca do września. W porze deszczowej opady w kraju utrzymują się na poziomie między 600 a 900 milimetrów. W suchej porze wieje silny wiatr znad Sahary, który przynosi pył i piasek. Kraj często nękają długotrwałe susze. Poza kilkoma niewielkimi wypiętrzeniami, Burkina Faso to kraj płaski. Mimo to krajobraz jest zróżnicowany. Leżąca na północy bezbarwna pustynia, na południu przechodzi w coraz bujniejszą roślinność. W wielkich parkach narodowych żyje wiele gatunków zwierząt – to między innymi przyczynia się do zwiększenia zainteresowania tym krajem. Tradycyjne uroczystości, święta i festiwale odbywające się w wielu miejscach umożliwiają zapoznanie się z ciekawą kulturą tego kraju.

Kraj ten uznawany jest za jedno z najbardziej przyjaznych miejsc na świecie. Podróżnicy znajdą tu wiele atrakcji turystycznych. Wielbiciele świata dzikiej natury powinni odwiedzić Parki Narodowe Arly i W, Park Hangar Weogo oraz wodospady w Banfora. Miłośnicy muzeów powinni zajrzeć do Manega oraz Muzeum w Bobo-Dioulasso. Atrakcją są również ruiny w pobliżu Loropéni.

Burkina Faso - więcej informacji

Praktyczne informacje o Burkina Faso

Burkina Faso w pigułce

Burkina Faso flaga Oficjalna nazwa: Burkina Faso (fr. Burkina Faso)

Waluta:
Frank CFA (XOF)
Język:
francuski
Liczba ludności:
15746232
Powierzchnia:
274200 km2
Religie:
dominujące: Islam i Animizm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Wagadugu
Nr. kierunkowy:
+226
Kod ISO 3166:
BF/BFA/854
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry