Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Chile

Chile, państwo w Ameryce Południowej, jest najbardziej wydłużonym krajem na świecie – wąski pas jego powierzchni ciągnie się niemal przez połowę kontynentu. Do terytorium Chile należy nie tylko jego lądowa część, ale także liczne wyspy położone zarówno niedaleko wybrzeża, jak i na otwartym Oceanie. Ich łączną liczbę szacuje się na ok. 3 tysiące. Najpopularniejszą z wysp jest Wyspa Wielkanocna, uznawana za najbardziej oddalony od innych wysp i lądów, zamieszkany obszar na świecie. Wyspa znana jest ze względu na Park Narodowy Rapa Nui, w którym znajdują się moai – 887 kamiennych posągów przedstawiających głowy.

Do najważniejszych regionów turystycznych Chile zalicza się jego stolicę, środkową część wybrzeża Pacyfiku oraz położony w południowej części kraju Region Jezior. Obszary te są bardzo popularne zarówno wśród turystów z zagranicy, jak i wśród mieszkańców kraju. Chętnie odwiedzane są również miasta na północy, m.in. Arica, Antofagasta czy San Pedro de Atacama.

W Chile znajdują się liczne zabytki i obiekty znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to m.in.: wspomniany Park Narodowy Rapa Nui na Wyspie Wielkanocnej, Park Narodowy Torres Del Paine, drewnianie kościółki w Chiloé, zabytkowa część miasta portowego Valparaiso, zagrożone fabryki saletry w Humberstone i Santa Laura, miasto górnicze Sewell.
Podróżni chętnie odwiedzają zwłaszcza stolicę kraju, Santiago de Chile, będące najważniejszym ośrodkiem państwa, zarówno pod względem gospodarczym, finansowym, jak i kulturalnym. Miasto jest także znanym w całej Ameryce Południowej ośrodkiem turystycznym.

Chile, ze względu na swoją znajduje się w czterech strefach klimatycznych, co sprawia, że jest państwem wielu kontrastów – na północy znajduje się najsuchsza na świecie pustynia, Atacama, na południu skuta lodem Ziemia Ognista, z której już bardzo blisko na Antarktydę. Z jednej strony kraju podziwiać można bezkres Oceanu Spokojnego, z drugiej połyskujące śniegiem szczyty Andów, które również mają swój mikroklimat.

Chile - więcej informacji

Praktyczne informacje o Chile

Chile w pigułce

Chile flaga Oficjalna nazwa: Republika Chile (República de Chile)

Waluta:
peso chilijskie (CLP)
Język:
hiszpański
Liczba ludności:
18096847
Powierzchnia:
756950 km2
Religie:
rzymski katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Santiago de Chile
Nr. kierunkowy:
+56
Kod ISO 3166:
CL
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry