Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Chiny

Chińska Republika Ludowa jest to trzecie pod względem powierzchni i pierwsze ze względu na liczbę ludności państwo świata położone we wschodniej części Azji. Sąsiaduje z Afganistanem, Bhutanem, Indiami, Kazachstanem, Kirgistanem, Koreą Północną, Laosem, Mjanmą, Mongolią, Nepalem, Pakistanem, Rosją, Tadżykistanem oraz Wietnamem.

Państwo zamieszkuje kilkadziesiąt grup etnicznych. Od 1949 roku do chwili obecnej ChRL jest krajem komunistycznym. Stolicą jest Pekin (Beijing), jedno z czterech wydzielonych miast chińskich, w którym znajduje się słynne Zakazane Miasto. Do głównych miast Chińskiej Republiki Ludowej zalicza się: Szanghaj, Tianjin, Shenyang, Wuhan, Kanton, Harbin, Chongqing, Xi’an, Chengu oraz Nankin.

Państwo Środka to obecnie jeden z najczęściej obieranych kierunków przez turystów z całego świata. Fascynuje podróżników od czasów Marca Polo do dnia dzisiejszego. Najstarsza cywilizacja świata przyciąga m.in. miłośników przygody, zabytków, przyrody, pięknych i różnorodnych krajobrazów oraz orientalnego jedzenia.

Chińska Republika Ludowa jako cywilizacja, która kształtowała się na przestrzeni ponad 4000 lat posiada bogatą i wartą odkrycia tradycję filozoficzną, literacką, muzyczną i teatralną oraz długą i interesującą historię. Słynie z kultu przodków, poszanowania tradycji, szacunku dla obyczajów. ChRL to również chińska medycyna ludowa, kuchnia pięciu przemian oraz słynny Jijng i Jang oznaczające harmonię w przyrodzie.

To kraj wielkich metropolii, rozległego terytorium, herbaty i sławnych domów herbacianych, rowerów, rzeki Jangcy, chińskich ogrodów oraz Wielkiego Muru Chińskiego.

O tym, że warto wybrać się do odległego Państwa Środka wskazuje chociażby ilość obiektów światowego dziedzictwa UNESCO znajdujących się na terenie ChRL. Jest ich 43 i należą do nich m.in. : Dolina Jiuzhaigou, Góra Tai, Jaskinie Mogao (Jaskinie Tysiąca Buddów), Groty Yungang, klasyczne ogrody w Suzhou, krajobraz góry Emei i Wielki Budda z Leshan, pałac cesarski dynastii Ming i Qing w Zakazanym Mieście, Pałac Letni i Ogród Cesarski w Pekinie, rezydencja górska z przyległymi świątyniami w Chengde, rzeźby skalne w Dazu, świątynia i cmentarz Konfucjusza oraz rezydencja rodziny Kong w Qufu, Terakotowa Armia, Wielki Mur Chiński, Wulingyuan czy zespół zabytkowych budowli w górach Wudang.

Chiny - więcej informacji

Praktyczne informacje o Chinach

Chiny w pigułce

Chiny flaga Oficjalna nazwa: Chińska Republika Ludowa (中华人民共和国)

Waluta:
1 yuan = 10 jiao = 100 fenów (CNY, ¥)
Język:
chiński
Liczba ludności:
1347000000
Powierzchnia:
9596960 km2
Religie:
Ustrój polityczny:
republika ludowa
Stolica:
Pekin
Nr. kierunkowy:
+86
Kod ISO 3166:
CN
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry