Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Chorwacja

Chorwacja jest krajem tysiąca wysp, cudownej przyrody i bogatego dziedzictwa kulturowego. Państwo było chętnie odwiedzane przez turystów jeszcze za czasów, gdy stanowiło część Jugosławii. Od 1990 roku, gdy sytuacja na Bałkanach zaczęła się komplikować, ruch turystyczny został znacznie ograniczony, jednak zanim wojna zakończyła się na dobre amatorzy pięknych krajobrazów powrócili, a Chorwacja zaczęła stawać się coraz bardziej popularna. Tym, co przyciąga każdego roku miliony turystów jest klimat, przyroda, architektura i kultura charakterystyczne dla basenu Morza Śródziemnego, które przenika słowiański duch.

W Chorwacji można wyróżnić trzy główne ośrodki, najpopularniejsze wśród zmierzających tu gości. Pierwszym, i jednocześnie największym, jest całe chorwackie wybrzeże Morza Adriatyckiego. Dwa pozostałe, mimo iż dużo mniejsze, również cieszą się ogromnym zainteresowaniem podróżnych. Są to stołeczne miasto Zagrzeb oraz Jeziora Plitwickie. Nieco rzadziej odwiedzanym regionem jest Slawonia, z której wyrastają wzniesienia panońskich gór wyspowych.

Adriatyckie wybrzeże przyciąga wielu turystów przede wszystkim błękitną, ciepłą wodą, słoneczną pogodę, pięknymi plażami i urozmaiconym krajobrazem, które stwarzają idealne warunki do wypoczynku. Na obszarze tym w przeszłości panowali starożytni Rzymianie, a następnie od późnego średniowiecza aż końca XVIII w. Wenecjanie. Zarówno po jednych, jak i drugich pozostało wiele zabytków, których zwiedzanie również stanowi popularny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Wschodnia część Chorwacji cieszy się nieco mniejszym zainteresowaniem ze względu na działania wojenne, które toczyły się tu zaledwie 15 lat temu. Wiele terenów po dzień dzisiejszy pozostaje wyludnionych i brak tutaj większych atrakcji turystycznych, które mogłyby przyciągnąć turystów, a co za tym idzie brak również bazy turystycznej.

Dominującymi formami ruchu turystycznego są przede wszystkim:
– turystyka wypoczynkowa,
– turystyka morska – głównie podróże promami, które są najłatwiejszym sposobem na poruszanie się między chorwackimi wyspami a wybrzeżem; inną możliwością podróży pomiędzy wyspami jest wynajęcie jachtu lub wycieczka katamaranem,
– turystyka aktywna – położenie geograficzne oraz niezwykle zróżnicowana linia brzegowa sprawiają, że Chorwacja jest liderem wśród innych krajów śródziemnomorskich w dziedzinie żeglowania – największe, a zarazem najpopularniejsze chorwackie mariny w znajdują się w miastach: Split, Zadar, Dubrovnik, Sukosan.

Turyści mają możliwość aktywnie spędzać czas nie tylko na lądzie, ale również na jeziorach, rzekach i morzu. W Górach Dynarskich znaleźć można wiele szlaków górskich, zarówno pieszych, jak i rowerowych, a także miejsca idealne do wspinaczki górskiej. Na Medvednicy z kolei znajdują się liczne stoki narciarskie. Wśród sportów wodnych należy wymienić przede wszystkim rafting, spływy kajakowe, kajakarstwo morskie, windsurfing i nurkowanie na duże głębokości.

Chorwacja - więcej informacji

Praktyczne informacje o Chorwacji

Chorwacja w pigułce

Chorwacja flaga Oficjalna nazwa: Republika Chorwacji (Republika Hrvatska)

Waluta:
Kuny (1 kuna = 100 lip)
Język:
chorwacki
Liczba ludności:
4290612
Powierzchnia:
56594 km2
Religie:
rzymski katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika semiprezydencka
Stolica:
Zagrzeb
Nr. kierunkowy:
+385
Kod ISO 3166:
HR
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry