Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Praktyczne informacje o Chorwacji

Chorwacja Ceny & Pieniądze

Walutą obowiązującą w Chorwacji jest KUNA (1 HRK= 100 LIPA).
1 kuna chorwacka = 0,55 zł
W większości chorwackich letnisk na porządku dziennym są opłaty za towary i usługi w euro.

Orientacyjne ceny produktów:
chleb 1 kg = 4 – 6 HRK
mleko 1 l = 5 HRK
jogurt = 3 – 5 HRK
masło = 12 HRK
jajko 1 sztuka = 1 HRK
kiełbasa 1 kg = 40 HRK
wędlina 1 kg = 60 – 100 HRK
pomidory, papryki 1 kg = 10 – 15 HRK
winogrona 1 kg = 5 – 10 HRK
kawa 100 g = 5 – 7 HRK
woda mineralna 1,5 l = 5 – 7 HRK
piwo 1/2 l = 3 – 5 HRK
butelka wina 1 l = 10 – 20 HRK

Bankomaty
W Chorwacji opłaca się wypłacać gotówkę z bankomatów – są dostępne w każdym większym mieście. Prowizja za wypłatę jest niewielka, a pieniądze pewne.
Aakceptowane są wszystkie najpopularniejsze karty płatnicze, takie jak: VISA/ VISA Electron, MasterCard/ EuroCard/Maestro, Dinners Club, American Express.
Problemy ze znalezieniem bankomatu akceptującego karty VISA mogą pojawić się w Zagrzebiu. W większości sklepów bez problemu zapłacimy kartą.

Euroczeki oraz czeki bankowe muszą zostać wymienione w chorwackich bankach na kuny.
Godziny pracy banków są mogą różnic się w zależności od miejscowości, w której przebywamy i spędzamy urlop. Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, iż tak jak we wszystkich państwach na południu Europy, w Chorwacji obowiązuje zwyczaj sjesty.

Karty kredytowe
Cudzoziemcy wykonywać mogą płatności kartami kredytowymi lub płatniczymi, jak również korzystać z czeków podróżnych w większości znanych banków i agencji turystycznych.

Korzystanie z gotówki
Nie opłaca się nabywać kun w Polsce, lepiej zabrać polskie złotówki do Chorwacji, chociaż najbardziej opłacalne jest jednak euro. Odradza się również kupowanie kun od razu na granicy słoweńsko-chorwackiej, lepiej zrobić to już po wjeździe do kraju. Najlepiej wymieniać pieniądze w bankach, gdyż wtedy unikniemy prowizji. Przy wymianie w kantorach warto zwrócić uwagę na wysokość prowizji – zwykle wacha się w granicach ok.1-1,5% (czasem jej brak) i dokonać przeliczenia.
Niewykorzystane kuny zamienić można z powrotem na jedną z walut wymienialnych, wcześniej okazać należy jedank zaświadczenia o dokonanej wcześniej wymianie na kuny. Nie wszędzie zaświadczenie takie jest wymagane, ale lepiej je przy sobie mieć.

Jaką walutę warto mieć ze sobą?
W większości sklepów i punktów gastronomicznych w większych miastach można płacić w euro (np. za apartament, rejs statkiem, wycieczkę z przewodnikiem, wstęp do muzeum, itp.). Dolary i euro wymieniać można w bankach i kantorach, licznie występujących w całej Chorwacji.

Podatki
Przy zakupach o wartości większej niż 500 kun należy zażądać formularza dotyczącego zwrotu podatku i potwierdzić go na przejściu granicznym przy wyjeździe z Chorwacji. Podatek VAT w Chorwacji wynosi 22%.

Co warto kupić?
Wyjeżdżając z Chorwacji warto zakupić jako pamiątkę z tego kraju krawat. To właśnie w tych rejonach narodził się ten element garderoby, niezbędny w stroju eleganckiego mężczyzny. Krawat wywodzi się w prostej linii od specyficznie wiązanych na szyi chust zwanych podgutnice – w dawnych czasach chorwaccy żołnierze, przed pójściem na wojnę, byli nimi obdarowywani przez kobiety.
Poza tym: dalmatyńska szynka, rakija, lawenda, suszone zioła, wino, oliwa, suszone figi, sól morska, rękodzieło artystyczne.

Chorwacja - więcej informacji

Praktyczne informacje o Chorwacji

Chorwacja w pigułce

Chorwacja flaga Oficjalna nazwa: Republika Chorwacji (Republika Hrvatska)

Waluta:
Kuny (1 kuna = 100 lip)
Język:
chorwacki
Liczba ludności:
4290612
Powierzchnia:
56594 km2
Religie:
rzymski katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika semiprezydencka
Stolica:
Zagrzeb
Nr. kierunkowy:
+385
Kod ISO 3166:
HR
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry