Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Cypr

Cypr, na którym leży państwo o tej samej nazwie, jest trzecią pod względem wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym.
Jego atrakcyjność turystyczna wiąże się przede wszystkim z dogodnym położeniem geograficznym, które gwarantuje ciepły klimat, piaszczyste plaże i lazurowe morze oraz cennymi zabytkami kultury antycznej, przede wszystkim greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej. Część z nich, ze względu na swoją wartość historyczną została wpisana na listę UNESCO. Znajdują się one w regionie Pafos, Troodos i Chirokitia.
Największymi i najczęściej odwiedzanymi przez turystów miastami są Nikozja – stolica Cypru, Limassol – miasto portowe i Larnaka słynąca z rozległej, długiej plaży.

Cypr zamieszkiwany jest przez dwie, antagonistycznie nastawione do siebie narodowości: Greków i Turków, którzy dawniej żyli w zgodzie, jednak gdy wyspa zaczęła zyskiwać coraz większą autonomię sytuacja zaczęła się zmieniać. Dzisiaj kraj podzielony jest na dwie części, południową – grecką i północną, gdzie znajduje się Republika Turecka Cypru Północnego, samozwańcze państwo uznawane jedynie przez Turcję.

Bez względu na istniejące podziały narodowościowe prowadzące do konfliktów, podstawą cypryjskiej gospodarki jest turystyka. Piaszczyste, złote plaże oraz wspaniała pogoda co roku przyciągają wielu turystów żądnych odpoczynku w śródziemnomorskim klimacie. Tradycja, od pokoleń starannie pielęgnowana, przejawia się w tańcach, śpiewach i legendach przekazywanych przez najstarsze pokolenia. To właśnie tutaj znajduje się miejsce, w którym z piany wyłoniła się Afrodyta, grecka bogini miłości, piękna i kwiatów.
Ciepłe, morskie wody będą gratką dla wszystkich miłośników sportów wodnych, szczególnie surfingu, nurkowania i kajaków. Atrakcją mogą być również liczne parki wodne i pola golfowe oraz muzea i parki tematyczne, takie jak np. Park Wielbłąda w Larnace.
Co roku na Cyprze odbywają się popularne imprezy i festiwale – jednym z nich, który cieszy się największym powodzeniem jest Festiwal Wina – w czasie jego trwania można posmakować najlepszych cypryjskich trunków oraz win domowej roboty.

Cypr - więcej informacji

Praktyczne informacje o Cyprze

Cypr w pigułce

Cypr flaga Oficjalna nazwa: Republika Cypryjska (Κυπριακή Δημοκρατία Kıbrıs Cumhuriyeti)

Waluta:
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język:
grecki, turecki
Liczba ludności:
794600
Powierzchnia:
8997 (5642) km2
Religie:
prawosławie
Ustrój polityczny:
republika federacyjna
Stolica:
Nikozja
Nr. kierunkowy:
+357
Kod ISO 3166:
CY
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry