Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Czarnogóra

Czarnogóra należy do jednych z najmłodszych państw na mapie Europy. Jako samodzielny i niepodległy kraj istnieje dopiero od roku 2006. Choć jako oficjalne państwo funkcjonowała już od połowy XIX wieku, to jednak przez większość następnego stulecia, Czarnogóra znalazła się w granicach Jugosławii. Po upadku Jugosławii przez trzy lata znajdowała się w związku z Serbią, po czym w wyniku referendum, 3 czerwca 2006 parlament kraju proklamował niepodległość Czarnogóry.

Jest to bez wątpienia niezwykle wielonarodowy i wielokulturowy kraj. Zamieszkiwany jest przez niewiele ponad 625 tysięcy mieszkańców, w większości przez Czarnogórców i Serbów, a także przez mniejszości Bośniaków, Albańczyków, Chorwatów. Ponad 60 procent społeczeństwa, na co dzień posługuje się językiem serbskim, a główną wiarą jest prawosławie, następnie islam i chrześcijaństwo.

Czarnogóra to bez wątpienia kraj o niezwykłych walorach turystycznych. Już od kilku lat regularnie plasuje się w czołówce rankingów miejsc, które koniecznie warto odwiedzić, a także jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się turystycznie krajów na świecie. Dzięki zróżnicowaniu ukształtowania terenu można spędzać czas nad morzem, w górach, w pięknych zatokach.

Oto kilka miejsc, które koniecznie należy zobaczyć w Czarnogórze:

• Zatoka Kotorska – jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Bałkanach. Miejsce pięknych bajkowych krajobrazów, wspaniałych zabytków, a także krystalicznie czystej i ciepłej wody.
• Budva – zabytkowe miasto z piękną starówką.
• Jezioro Szkoderskie – niezwykle piękne jezioro na granicy z Albanią. Znajduje się wewnątrz majestatycznego górskiego krajobrazu.
• Park Narodowy Durmitor – znajdujący się w północnej części kraju, wśród gór, w których ponad 50 szczytów przekracza wysokość 2 tysięcy metrów.
• Sveti Stefan – ta niewielka wyspa stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Czarnogóry.
• Ponadto koniecznie warto zobaczyć Stary Bar, Klasztor Ostrog Góry, Kaniony rzeczne: Tary, Moračy, Mrtvicy.

Czarnogóra - więcej informacji

Praktyczne informacje o Czarnogórze

Czarnogóra w pigułce

Czarnogóra flaga Oficjalna nazwa: Czarnogóra (Црна Гора, Crna Gora)

Waluta:
1 euro = 100 centów (EUR, €)
Język:
urzędowy: czarnogórski, język używany: czarnogórski, serbski, albański, bośniacki, chorwacki, serbsko-chorwacki
Liczba ludności:
625266
Powierzchnia:
13812 km2
Religie:
dominująca: prawosławie
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Podgorica
Nr. kierunkowy:
+382
Kod ISO 3166:
ME
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry