Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Czechy

Republika Czeska położona jest w środkowej części Europy. Stolicą kraju jest jedno z najsławniejszych i najpiękniejszych miast Praga. Sąsiaduje z Polską, Niemcami, Austrią i Słowacją. Państwo tworzą trzy krainy historyczne, tj. Czechy, Morawy i Śląsk Austriacki.

Na terenie Czech odkryto ślady łowców mamutów pochodzące sprzed 20 tys. lat. W starożytności tereny dzisiejszego kraju zamieszkiwali Bojowie i Markomani. W VI wieku pojawiły się tutaj plemiona słowiańskie. Pierwszym historycznym władcą Czech był Borzywoj I. W swojej historii kraj należał także do Świętego Cesarstwa Rzymskiego, był w rękach Luksemburgów i Habsburgów. Od 1918 do 1939 roku, a następnie od 1945 do 1992 Czechy razem ze Słowacją tworzyły Republikę Czechosłowacką. Od 1993 roku państwo istnieje jako Republika Czeska.

Będąc w kraju grzechem jest pominąć Pragę. To stolica i największe miasto Republiki Czeskiej o ponad tysiącletniej tradycji. Jest ważnym ośrodkiem handlowym, kulturalnym i turystycznym kraju. Uważana za jedną z najpiękniejszych stolic Europy jest najczęściej wybieranym miastem przez turystów. Znajduje się tu wiele wspaniałych zabytków. Zabytkowe centrum Pragi znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzając po raz pierwszy Republikę Czeską warto zobaczyć dziesięć zabytków materialnych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to: Czeski Krumlov, Holašovice, Kolumna Trójcy Przenajświętszej, kompleks zamków Lednice i Valtice, Kutná Hora, Ogrody Kromieryż, pałac w Litomyślu, Praga, Telcz, Trzebicz, Willa Tugendhat i Zielona Góra.

Czechy słyną z piwa, Pragi, licznych zamków i pałaców, uzdrowisk oraz jaskiń. To kraj gór, pięknych zielonych lasów i licznych rzek. Odnajdą się tu osoby poszukujące zabytków o światowej renomie, jak i miłośnicy spędzania czasu na łonie natury.

Czechy - więcej informacji

Praktyczne informacje o Czechach

Czechy w pigułce

Czechy flaga Oficjalna nazwa: Republika Czeska (czes. Česko, Česká republika)

Waluta:
1 korona czeska = 100 halerzy (CZK)
Język:
czeski
Liczba ludności:
10507566
Powierzchnia:
78866 km2
Religie:
katolicyzm
Ustrój polityczny:
republika parlamentarna
Stolica:
Praga
Nr. kierunkowy:
+420
Kod ISO 3166:
CZ
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry