Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Dania

Dania większości z nas kojarzy się przede wszystkim z przepięknymi baśniami Hansa Christiana Andersena i klockami Lego oraz nostalgicznie spoglądającą w morze kopenhaską syrenką. Starsze osoby mogą także pamiętać cykl filmów o Olsenie i jego gangu, a także przepyszne duńskie maślane ciasteczka przywożone w metalowych puszkach.

Jednakże Dania to niezwykle malowniczy kraj o bogatej, wielowiekowej tradycji historii, która czasami była bardzo burzliwa.

Dania – a właściwie Królestwo Danii, to najmniejszy z krajów skandynawskich. Położona na Półwyspie Jutlandzkim i rozlicznych okolicznych wyspach poprzez cieśninę Sund graniczy ze Szwecją, a od południa z Niemcami. Do Danii należą również terytoria autonomiczne – Wyspy Owcze oraz Grenlandia.

W Danii jest monarchia konstytucyjna – obecnie panującą królową jest Małgorzata II. Władza ustawodawcza wykonywana jest przez parlament Folketig. Obecnie Dania jest członkiem Unii Europejskiej oraz takich organizacji międzypaństwowych jak NATO, ONZ, OECD i Unii Nordyckiej.

Dania podzielona jest na pięć regionów administracyjnych, które w większości pokrywają się z regionami turystycznymi. Są to Jutlandia Północna, Jutlandia Środkowa, Dania Południowa, Zelandia i Region Stołeczny.

Pierwotnie Dania była zamieszkała przez plemiona germańskie – między innymi Teutonów. W późniejszym czasie na tych terenach pojawili się Sasi, Anglowie i Jutowie. Większości z nas historia Danii kojarzy się z brutalnymi i prostymi Wikingami, jednak tak naprawdę mieli oni bogatą kulturę i sporą wiedzę, chociaż w swoich podbojach nieomieszkani używać siły. Obecnie można na terenie Danii zwiedzić wiele muzeów i centrów naukowych, w których pokazana jest historia Wikingów i ich dokonania. Jednym z ciekawszych miejsc dotyczących ich historii jest Centrum Wikingów znajdujące się w miejscowości Ribe. Zaś w Roskilde można zobaczyć długą łódź, a raczej jej szkielet odnaleziony przez archeologów.

Jednym z ciekawszych miast do zwiedzania jest Odense – miasto Hansa Christiana Andersena. Na każdym kroku można natknąć się tu na ślady po tym wielkim bajkopisarzu. W jego domu obecnie znajduje się muzeum.

Dania to kraj wielu zamków i pałaców, dlatego z wizyty w tym kraju zachwyceni będą miłośnicy średniowiecznej i renesansowej historii. Bardzo ciekawym obiektem jest znajdujący się w Helsingor zamek Kronborg – to właśnie w tym zamku rozgrywa się akcja szekspirowskiego „Hamleta”. Natomiast w Nykobing jest Centrum Średniowiecza, w którym można zobaczyć jak żyło się w zamku w czasach średniowiecza, a latem wziąć udział w pokazie turniejów rycerskich.

Jeśli do Danii wybieramy się z dziećmi to oczywiście obowiązkową atrakcją jest Legoland. Dzieci zachwycone będą również z wizyt w duńskich zoo i akwariach, które obfitują w gatunki zwierząt, których często nie zobaczymy w naszych ogrodach zoologicznych. Z pociechami warto wybrać się także do Kopenhagi, gdzie znajdują się wspaniałe Ogrody Tivoli.

Dania to również niesamowita przyroda. Każdy miłośnik wypoczynku na świeżym powietrzu znajdzie tu coś dla siebie – są tu piękne piaszczyste plaże, ale także i bardzie surowe kamieniste z licznymi klifami. Malownicze zatoczki pozwalają na uprawianie widsurfingu i innych sportów wodnych. Każdy z regionów oferuje odwiedzającym coś innego. Na przykład miłośnicy dzikiej i surowej przyrody powinni udać się na Bornholm lub w region Skangen, gdzie królują wrzosowiska oraz wapienne klify.

Z uwagi na przepiękne widoki warto również wybrać się na Fionię – drugą co do wielkości wyspę duńską. Średniowieczne zamki i malutkie domki doskonale wkomponowują się w tutejszy krajobraz co powoduje, że mamy wrażenie iż przenieśliśmy się w świat najpiękniejszych baśni Andersena.

Dania - więcej informacji

Praktyczne informacje o Danii

Dania w pigułce

Dania flaga Oficjalna nazwa: Królestwo Danii (Kongeriget Danmark)

Waluta:
1 korona duńska = 100 øre (DKK)
Język:
duński
Liczba ludności:
5599665
Powierzchnia:
43098,31 km2
Religie:
dominująca: luteranizm
Ustrój polityczny:
monarchia konstytucyjna
Stolica:
Kopenhaga
Nr. kierunkowy:
+45
Kod ISO 3166:
DK
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry