Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Dżibuti

Dżibuti to niewielkie państwo (jego całkowita powierzchnia nie przekracza 24 tysięcy kilometrów kwadratowych) we wschodniej części Afryki, położone nad Zatoką Adeńską i cieśniną Bab al.-Mandad. Posiada granicę z trzema krajami. Na północy od niego znajduje się Erytrea, na zachodzie oraz południowym-zachodzie – Etiopia, a na południowym-wschodzie – Somalia.

Zgodnie z konstytucją Dżibuti jest republiką z prezydentem jako głową państwa, wybieraną na okres sześciu lat. Wcześniej, od 1947 roku do 27 czerwca 1977 roku, czyli do momentu uzyskania niepodległości kraj ten był terytorium zamorskim Francji.

Jego przyroda charakteryzuje się dość sporym zróżnicowaniem. Wschodnia część kraju leży nad Morzem Czerwonym, wykorzystywanym przede wszystkim w celach transportowych (stolica kraju, Dżibuti, posiada jeden z największych w Afryce portów morskich). W obrębie kraju znajdują się także góry zrębowe – Malba oraz Goda, a także liczne pustynie oraz półpustynie. Dużą atrakcję stanowią jeziora – Abhe (położone na granicy z Etiopią) oraz Assai (będące jeziorem posiadającym największy stopień zasolenia w Afryce).

Kraj charakteryzuje się wysokimi temperaturami przez cały rok, co zdecydowanie wpływa na jego przyrodę. Od października do kwietnia sporadycznie zauważa się opady, które w niewielkim stopniu obniżają temperaturę powietrza.

Dżibuti - więcej informacji

Praktyczne informacje o Dżibuti

Dżibuti w pigułce

Dżibuti flaga Oficjalna nazwa: Republika Dżibuti (fr. Djibouti, arab. جيبوتي)

Waluta:
frank dżibutyjski (DJF)
Język:
arabski, francuski
Liczba ludności:
506221
Powierzchnia:
23200 km2
Religie:
dominująca: islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Dżibuti
Nr. kierunkowy:
+253
Kod ISO 3166:
DJ
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry