Erytrea

Erytrea w pigułce

Flaga Erytrei
Oficjalna nazwa Państwo Erytrea (Ertra, Państwo Erytrea – Hagere Ertra)
Stolica
Asmara
Waluta
nakfa (ERN)
Język
arabski, tigrinia
Liczba ludności
5 028
Powierzchnia
121 320m2
Religia
dominujące: Islam, Prawosławie
Ustrój
totalitaryzm
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Erytrei Hotele w Erytrei

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Erytrei

Zalecane szczepienia
Przy wyjeździe do Erytrei nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe, jednak ze względu na bardzo niski poziom higieny, możliwość kontaktu z zakażoną wodą oraz występowanie miejscowych epidemii niektórych chorób zaleca się następujące szczepienia ochronne:
DB -Dur brzuszny
BT – Błonica/tężec
WZW A i B – wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
MMR – odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka
Wścieklizna
Choroba meningokokowa

W Erytrei na wysokościach poniżej 2200 metrów występuje zagrożenie malarią. Przed wyjazdem należy skontaktować się z lekarzem medycyny tropikalnej i przyjąć odpowiednie dawki profilaktyczne leków przeciwmalarycznych.

Lekarstwa do zabrania
Osoby, które stale przyjmują określone rodzaje leków musza zabrać je ze sobą z Polski. na miejscu praktycznie nie ma możliwości dostania specjalistycznych medykamentów.
Apteczka turysty wybierającego się do Erytrei powinna zawierać przede wszystkim środki przeciwmalaryczne zalecane przez WHO (Atovaquone/proquanil lub Doclycyclinum lub Mefloquine). Niezbędne jest także zabranie preparatów odstraszających komary i inne insekty. Ze względu na ograniczony dostęp do czystej wody dobrze jest zabrać ze sobą środki do jej odkażania. Brak czystej wody oraz odmienna flora bakteryjna mogą spowodować problemy żołądkowe. Dlatego też w apteczce muszą się znaleźć lekarstwa przeciwbiegunkowe i stosowane przy zatruciach pokarmowych. Należy mieć ze sobą także środki opatrunkowe i odkażające oraz leki przeciwbólowe. Erytrea leży w strefie okołorównikowej, gdzie słońce jest bardzo mocne. Z tego względu pamiętać należy o kremach z wysokim filtrem oraz okularach przeciwsłonecznych, a także środkach łagodzących oparzenia słoneczne.

Choroby zakaźne
W Erytrei zagrożenie epidemiologiczne jest wysokie. Na terenach położonych poniżej 2200 metrów npm występuje zagrożenie malarią. Konieczne jest przyjmowanie leków profilaktycznych zalecanych przez WHO (Atovaquone/proquanil lub Doclycyclinum lub Mefloquine). Zarodźce malarii występujące w Erytrei są odporne na popularną Chloroquine i terapia tym środkiem jest tu nieskuteczna. Choć w samej Erytrei nie występuje zagrożenie żółtą gorączką, to ze względu na to, że jest ona problemem wielu państw afrykańskich przy wjeździe z rejonów endemicznych konieczne jest okazanie świadectwa szczepienia przeciwko tej chorobie. Z różnym nasileniem występują na terenie kraju także inne choroby tropikalne jak na przykład gorączka krwotoczna denga (głównie na wybrzeżu), filariozy czy schistosomatoza.
Dużym problemem w Erytrei są także choroby związane ze spożywaniem zanieczyszczonej wody, jak czerwonka czy dur brzuszny.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Erytrea należy do najbardziej niebezpiecznych państw na kontynencie afrykańskim. Od 1 czerwca 2006 roku obowiązuje stały zakaz wyjazdu cudzoziemców poza stolicę kraju Asmarę. Aby podróżować po kraju niezbędna jest specjalna przepustka, której uzyskanie jest bardzo trudne. Erytrea pozostaje w konflikcie ze swoimi sąsiadami Etiopią i Dżibuti. Sudan oskarża ją z kolei o popieranie separatystycznych bojówek. W rejonach nadgranicznych oraz w okolicach portu Massaua występuje duża koncentracja wojsk. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże w te rejony. Ponieważ sytuacja w regionie jest dynamiczna przed wyjazdem należy zapoznać się z bieżącymi ostrzeżeniami dla podróżnych oraz zarejestrować wyjazd w systemie e-konsulat.
Erytrea zaliczana jest do państw o ustroju totalitarnym. Niebezpieczeństwa może tu grozić nie tylko ze strony pospolitych przestępców (napady, porwania) ale także służb bezpieczeństwa. Według miejscowych przepisów prawnych surowo karane jest posiadanie materiałów i gazet pornograficznych oraz zachowania homoseksualne. Z całą bezwzględnością tępione jest posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków. Miejscowe służby są brutalne, więzienia przepełnione, a do tego warunki w nich panujące są bardzo złe. Pomoc konsularna czy prawna przeciąga się czasami do kilku miesięcy.

Insekty
Erytrea leży w strefie klimatów tropikalnych. Występuje tu wiele różnego rodzaju insektów. Przenoszą one groźne chorób, w tym malarię. Aby zabezpieczyć się przed ich ugryzieniami należy ubierać się w odpowiedni sposób – zalecane są przewiewne ubrania z długimi rękawami, okrycia na kark. Należy także stosować środki odstraszając owady. Zaleca się aby nie przebywać na zewnątrz od zmierzchu do świtu czyli w porze największej aktywności tych owadów oraz stosować w pomieszczeniach moskitiery i siatki w oknach.

Podróżowanie z dziećmi
Wyjazdy do Erytrei z dziećmi są zdecydowanie odradzane. W kraju jest niebezpiecznie, a dodatkowo bardzo niski poziom higieny może stanowić zagrożenie dla życia najmłodszych.

W razie choroby
W Erytrei działa jedynie państwowa służba zdrowia. Znajduje się ona na bardzo niskim poziome. Lekarstwa i przychodnie dostępne są jedynie w największych miastach. Pomoc medyczna jest bardzo droga. Zaleca się posiadanie pełnego pakietu ubezpieczeń KL, NNW i KLA.

Zgłoś błąd

Erytrea w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Państwo Erytrea (Ertra, Państwo Erytrea – Hagere Ertra)
Stolica
Asmara
Waluta
nakfa (ERN)
Język
arabski, tigrinia
Liczba ludności
5028
Powierzchnia
1213202
Religia
dominujące: Islam, Prawosławie
Ustrój
totalitaryzm

Erytrea - więcej informacji