Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Etiopia

Etiopia to państwo leżące we wschodniej części Afryki, w tzw. Rogu Afryki. Sąsiaduje z Dżibuti, Erytreą, Kenią, Somalią, Sudanem i Sudanem Południowym. W przeszłości znana była jako Abisynia. Obecna nazwa pochodzi od greckiego słowa aithiopes, co znaczy „brunatne twarze”.

Historia kraju zaczyna się od I wieku p.n.e., kiedy na tym terenie istniało starożytne państwo o nazwie Aksum (dokładnie zajmowało północną część obecnej Etiopii i Erytrei). Upadło na przełomie IX/X wieku. Etiopscy cesarze, którzy panowali tu do 1974 roku, pochodzenie swojego kraju wywodzili od Menelika I, którego rodzicami zgodnie z legendą mieli być biblijny król Salomon oraz królowa Saba.

Stolicą Etiopii jest Addis Abeba. Leży u podnóża wygasłego wulkanu Entoto na Wyżynie Abisyńskiej. Miejsce na miasto wybrała sama cesarzowa Taitu Betul, żona Menelika II. Wśród większych ośrodków miejskich należy wymienić także: Dire Dawa, Mekelie, Bahyr Dar oraz Gonder.

Można tu spotkać trzy grupy etniczne; ludy pochodzenia kuszyckiego nie będące pod wpływem kultury semickiej, ludy kuszyckie poddane wpływom kultury semickiej (Bedża, Sidama i Oromo) oraz ludy pochodzenia nilotyckiego.

Wędrując przez kraj warto zawitać do Doliny Omo, w której żyją odcięte od świata plemiona m.in.: Arbore, Hamerowie, Karo i Mursi. Mówi się o nich „Ludzie Muzeum”. Przybycie tu jest fascynującym spotkaniem z prawdziwą Afryką oraz możliwością zobaczenia jak żyją różne grupy etniczne odcięte od cywilizacji.

Etiopia choć jest jednym z najuboższych krajów świata ma wiele do zaoferowania podróżnikom; jej głównym atutem jest różnorodność. Znajduje się tu słynne Axum – pierwsza stolica państwa oraz miejsce, w którym według legendy ma być przechowywana Arka. Warto udać się do Hareru, jednego z największych miast islamu i pospacerować uliczkami tamtejszego starego miasta. W trakcie podróży trzeba zobaczyć też Pałace króla Fasylidesa w Gonder, klasztory na wyspach Jeziora Tana czy kościoły Lalibeli. Etiopia to również przełomy Błękitnego Nilu, sawanna i Awash National Park, Góry Siemen i Siemen National Park czy wodospady Tys Yssat. To właśnie w tym państwie leży też jedno z najbardziej gorących miejsc na Ziemi – Pustynia Danakil (Danakilska).

Etiopia - więcej informacji

Praktyczne informacje o Etiopii

Etiopia w pigułce

Etiopia flaga Oficjalna nazwa: Federalna Demokratyczna Republika Etiopii (የኢትዮጵያ ፌዴራላዊ ዲሞክራሲያዊ ሪፐብሊክ ye-Ītyōṗṗyā Fēdēralāwī Dīmōkrāsīyāwī Rīpeblīk)

Waluta:
birr (ETB)
Język:
amharski
Liczba ludności:
89120000
Powierzchnia:
1127127 km2
Religie:
dominujące: Kościół etiopski, islam sunnicki
Ustrój polityczny:
republika federalna
Stolica:
Addis Abeba
Nr. kierunkowy:
+251
Kod ISO 3166:
ET
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry