Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Fidżi

Jeśli chcesz zwiedzić wyspiarskie państwo, to położone na Oceanie Spokojnym Fidżi będzie idealnym miejscem na twoje wakacje. Kraj ten położony jest na aż ponad 300 wyspach, ale zamieszkałych jest „tylko” nieco ponad 100, a dwie największe, Viti Lewu i Vanua Lewu, zajmują aż 75 procent powierzchni.

Na Fidżi mieszka 850 tysięcy ludzi, a dwie największe grupy etniczne, prawie równe sobie to rodzimy Fidżijczycy oraz przybyli tu w czasach angielskiej zależności Hindusi. Cudzoziemców, głównie Chińczyków i Europejczyków, nie jest dużo, ale są to grupy bardzo znaczące ekonomicznie. Stosunki między dwoma największymi grupami nie są łatwe i nierzadko w przeszłości prowadziły do sporych napięć politycznych.

Fidżi, chociaż jest republiką, ma ustrój bardzo zbliżony do swojej dawnej metropolii, czyli Wielkiej Brytanii. Na czele kraju stoi prezydent wybierany przez radę wodzów plemiennych, ale głowa państwa ma uprawnienia czysto reprezentacyjne. Realną władzę sprawuje rząd wybierany z większości parlamentarnej, przy czym parlament często jest tak rozdrobniony, że wybranie sprawnego rządu jest bardzo utrudnione. To zresztą prowadzi do wielu problemów, a nawet puczów wojskowych, z których ostatni miał miejsce w roku 2006. Po tym wydarzeniu Fidżi zostało usunięte z Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Chociaż sytuacja polityczna tego wyspiarskiego kraju nie jest stabilna, jest on celem wielu turystycznych wycieczek, zaś turystyka staje się coraz bardziej znaczącą gałęzią gospodarki. Z atrakcji turystycznych, które możemy polecić, warto wymienić Naihehe Sacred Cave, czyli zespół świętych jaskiń w dolinie Sigatoka, Pacific Harbour – pokazy chodzenia po rozżarzonych węglach, Fidżyjski Big Ben, Centrum Rzemiosła Fidżyjskiego, oraz ogród botanicznyThurston Gardens. Bardzo ładnym budynkiem jest również katolicka katedra Najświętszego Serca Jezusa.

Fidżi - więcej informacji

Praktyczne informacje o Fidżi

Fidżi w pigułce

Fidżi flaga Oficjalna nazwa: Republika Fidżi (Republic of Fiji, Matanitu ko Viti, फ़िजी गणराज्य, Fidźi Ganaradźja)

Waluta:
dolar Fidżi (FJD)
Język:
angielski, fidżyjski, hindustani
Liczba ludności:
849000
Powierzchnia:
18272 km2
Religie:
protestantyzm, hinduizm, katolicyzm, islam
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Suva
Nr. kierunkowy:
+679
Kod ISO 3166:
FJ
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry