Opisz swoje
ostatnie
wakacje

Gabon

Położony w zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim Gabon to państwo, o którym informacje w mediach nie pojawiają się zbyt często. Pozostaje on dla Europejczyków praktycznie nieznany. A przecież to jedno z najbogatszych i bardziej stabilnych państw afrykańskich, odznaczające się dodatkowo wspaniałymi walorami przyrodniczymi.
Niewielki Gabon otoczony jest od południa i wschodu przez Demokratyczną Republikę Konga. Od północy graniczy natomiast z niewielką Gwineą Równikową oraz Kamerunem. Na zachodzie obmywają go wody oceanu. Gabońskie plaże należą do najpiękniejszych w Afryce. Znajdziemy tu krystaliczne morskie wody oraz czysty piasek. Dodatkową atrakcją są liczne zwierzęta, które zobaczyć można na plażach. W piasku składają jaja olbrzymie żółwie, pojawiają się także mniejsze ssaki.
Infrastruktura turystyczna Gabonu nie jest jeszcze jednak zbyt dobrze rozwinięta. Kraj dopiero kilkanaście lat temu postawił na rozwój tej gałęzi gospodarki. Wcześniej wszystkie siły skupione były na przemyśle wydobywczym, związanym głównie ze złożami ropy naftowej odnalezionymi w końcu lat siedemdziesiątych pod dnem morskim oraz złożami rud manganu w środkowej części kraju. Niebagatelną rolę w gospodarce odgrywał także wyrąb lasów, z których pozyskiwano niezwykle cenne drewno tropikalnych drzew wykorzystywanych w meblarstwie.
Na początku XXI wieku rząd Gabonu podjął decyzję o ochronie unikalnych i niezwykle cennych przyrodniczo obszarów kraju. Utworzono 13 parków narodowych, które łącznie zajmują powierzchnię równą obszarowi Belgii. A jest w nich co oglądać. Gabon leży w strefie klimatów równikowych, wybitnie wilgotnych. Większą cześć państwa porastają bujne lasy tropikalne, w których żyją między innymi goryle, szympansy czy słonie leśne. Oprócz tropikalnych lasów atrakcję stanowią przepiękne wodospady Kinguele, jeziora Ogowe oraz wydrążony w czerwonej skale kanion Cirque de Leconi. Nad rzekami żyją hipopotamy, bawoły i liczne ptactwo wodne. Z kolei porośnięty trawami pas w pobliżu wybrzeża jest siedzibą antylop, lwów i lampartów. W Gabonie możliwe jest organizowanie polowań i jest to jeden z działów turystyki, który dobrze się tutaj rozwija. Z drugiej strony władze dążą do rozwoju turystyki ekologicznej, która polowania zastąpiłaby podglądaniem życia zwierząt.
Gabon nie może się niestety pochwalić równie atrakcyjnymi zabytkami stworzonymi przez człowieka. Turyści często odwiedzają znajdujące się w stolicy kraju Libreville Muzeum Sztuki i Tradycji oraz znajdujący się w głębi lądu, założony przez niemieckiego teologa i lekarza Alberta Schweitzera nieużywany już szpital dla chorych na trąd w Lambarene.
Gabon to jeden z afrykańskich liderów pod względem gospodarczym. To także państwo dość spokojne jak na tutejsze warunki, choć wciąż uznawane przez społeczność międzynarodową i różnorodne stowarzyszenia monitorujące wolność prasy i opozycji za niewystarczająco otwarte na poglądy inne od prezentowanych przez władze. Jednak przyjezdnych traktuje się tu bardzo dobrze, korupcja wśród urzędników i służb porządkowych została mocno ograniczona, a władze robią wszystko by przyciągnąć jak najwięcej turystów.

Gabon - więcej informacji

Praktyczne informacje o Gabonie

Gabon w pigułce

Gabon flaga Oficjalna nazwa: Republika Gabońska (franc. République Gabonaise)

Waluta:
frank CFA (XAF)
Język:
francuski
Liczba ludności:
1454867
Powierzchnia:
267667 km2
Religie:
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój polityczny:
republika
Stolica:
Libreville
Nr. kierunkowy:
+241
Kod ISO 3166:
GA
planetescape.pl
Kup teraz

Najtańsze bilety
w sieci

Rezerwuj

Zarezerwuj
pokój

Szybko! Tanio!
Bez haczyków!strzałka do góry